1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
3 years ago
13

Joe is a car salesman. He earns 300 for every car he sells plus a 3 percent commission. IfJjoe sells 3 cars in one week for a to

tal of 35,243, what are
his total earnings for the week
Mathematics
1 answer:
alisha [4.7K]3 years ago
3 0
Given Situation:Joe is a car salesman. He earns 300 for every car he sells plus a 3 percent commission. Joe sells 3 cars in one week for a total of 35,243.Questin: what are his total earnings for the week.First let's solve for the number of cars.=> 1 car = 300 dollars=> 3 cars = 3 * 300 = 900 dollarsNow, let's solve for the percentage of his commision:=> 35 243 dollars = total amount he received for the 3 cars he sold.=> 35 243 dollars  * 0.03 = 1 057.29 dollars is the commision.Now, let's add=> 900 + 1 057.29 = 1 957.29 dollars<span>
</span>
You might be interested in
Choose the words to finish the sentence. Euler’s Formula states that the of the number of faces and the number of in a polyhedro
AveGali [126]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Euler's formula states that the sum of the number of faces (F) and the number of vertices (V) of a polyhedra is equivalent to two more than the number of its edges (E) , that is

F + V = E + 2

4 0
2 years ago
Clarissa helps her mom put the 200-Newton lawn mower in the back of her mom’s truck. They lift the mower up from the ground to t
Anarel [89]

Answer:

220 N * m or 220 J

Step-by-step explanation:

We have that the work formula would be the applied force multiplied by the distance traveled, that is:

W = F * d

In this case the F is 200 N and the distance is 1.1 meters, therefore we replace:

W = 200 * 1.1

W = 220 N * m = 220 J

Therefore the work carried out by Clarissa and her mom is 200 joules.

4 0
3 years ago
a surgical technician has a set of instruments that must be arranged on a surgical tray in order from the smallest to the larges
Pie
Tools for surgery and patching the person up where their wounds are
5 0
3 years ago
Cups of water fill 4 identical water bottles. How many cups fill each bottle?
Anna71 [15]

Answer:

.8 or 4/5ths cup

Step-by-step explanation:

divide number of bottles by cups

4 1/2 is 4.5

5 5/8 is 5.625

4.5/5.625 = .8 (or 4/5ths)

3 0
3 years ago
Which of these values for p and a will cause the function f(x)=Pax to be an exponential growth function
vovikov84 [41]

The option are missing in the question. The options are :

A.  P = 2, a = 1

B.  $P=\frac{1}{2} ;  a =\frac{1}{3}$

C. $P=\frac{1}{2} ;  a =1$

D. P = 2, a = 3

Solution :

The given function is $f(x)= Pa^x$

So for the function to be an exponential growth, a should be a positive number and should be larger than 1. If it less than 1 or a fraction, then it is a decay. If the value of a is negative, then it would be between positive and negative alternately.

When the four option being substituted in the function, we get

A). It is a constant function since $2(1^x)=2$

B). Here, the value of a is a fraction which is less than 1, so it is a decay function. $f(x)=\frac{1}{2}\left(\frac{1}{3}\right)^x$

C). It is a constant function since the value of a is 1.

D). Here a = 3. So substituting, as the value of x increases by 1, the value of the function, f(x) increases by 3 times.

  $f(x)=2(3)^x$

Therefore, option (D). represents an exponential function.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED ANSWER FAST
    15·1 answer
  • Who’s some good nice people that want personal help with math
    10·1 answer
  • What is the value of x to the nearest degree?
    12·1 answer
  • A construction job requires 16 pieces of steel, each 7.96 ft long.  What length of steel is needed?
    14·2 answers
  • Can someone help me please
    15·1 answer
  • Riley is solving a problem to find the number of tents comma sleeping bags comma and backpacks that she should order. She wrote
    12·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Janice has just bought a new pack of levels in her favorite game, Candy Crush. She knows that she can win a new level on the fir
    14·1 answer
  • Pls help will give brainlist
    7·1 answer
  • How many like terms are in the expression?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!