1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
3 years ago
7

What is the value of -2/5 divided by 6/8 PLEASE HELPPP

Mathematics
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
7 0

Answer:

The steps to do :

- \frac{2}{5}  \div  \frac{6}{8}

=  -  \frac{2}{5}  \times  \frac{8}{6}

=  -  \frac{1}{5}  \times  \frac{8}{3}

=  - \frac{1 \times 8}{5 \times 3}

=  -  \frac{8}{15}

You might be interested in
The total surface area of a hemisphere is 300cm2. What is the surface area of the sphere having equal radius to the hemisphere.
raketka [301]

Answer:

400cm²

Step-by-step explanation:

the surface area of the sphere =

4/3 x The total surface area of a hemisphere

=> 4/3 x 300 = 400cm²

7 0
2 years ago
Question 3 (1 point)
sertanlavr [38]

Answer:

d: 15 units squared

Step-by-step explanation:

The area of a triangle is \frac{b*h}{2}:

  • Base: 5
  • Height: 6
  • Area: (5•6)/2=30/2=15
6 0
3 years ago
7 times what equals 1?
Arturiano [62]
For this case, the first thing we must do is define a variable.
 We have then:
 x: unknown number
 Doing the multiplication we have:
 (7) (x) = 1

 From here, we clear the value of x.
 We have then:
 x =  \frac{1}{7} 

 Therefore, we have:
 (7) ( \frac{1}{7} ) = 1

 Answer:
 
7 times 1/7 equals 1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 fifths × 3 fifteinths =?
Pachacha [2.7K]

Answer:

1/5 or 0.2 i hope this helped you

8 0
3 years ago
5/6=7n+9/9 how do i do this
fredd [130]
The answer is in decimal formal in the file below

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which property is illustrated by 3 + (2x + 4) = (3 + 2x) + 4
    11·1 answer
  • How do u you a irrantional number from a rational number?
    14·2 answers
  • What is 3/48 in simplist form?
    12·2 answers
  • Select the correct answer.
    14·1 answer
  • Someone please answer this it’s due today I need help
    7·1 answer
  • Write the equation of a horizontal line that passes through the point (3,-3).
    15·1 answer
  • What is the value of y2 – x2 when y = 6 and x = 5?
    12·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • (8 x 10^5) + (6 x 10^5)
    14·2 answers
  • Write down an expression for the total cost of four pencils and two rubbers
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!