1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lions [1.4K]
3 years ago
9

Find the 92nd term of the arithmetic sequence 8, 25, 42, ...

Mathematics
2 answers:
nikklg [1K]3 years ago
4 0

Answer:

  1555

Step-by-step explanation:

The n-th term is ...

  an = a1 +d(n -1)

where a1 is the first term (8), and d is the common difference (17). Then the 92nd term is ...

  a92 = 8 + 17(92 -1)

  a92 = 1555

KATRIN_1 [288]3 years ago
3 0

Answer:

1555

Step-by-step explanation:

a = 8

d = 25 - 8 = 17

92nd term: 8 + (92-1)(17)

= 1555

You might be interested in
Help me pleaseeeeeeeeeeede
nekit [7.7K]
What does the spaces in between the numbers mean
6 0
3 years ago
What is The Division expression To
Shkiper50 [21]

Answer:

4/3

Step-by-step explanation:

The number of items / How many people you need to spit it between

8 0
2 years ago
Why is it important to be able to solve for variables in equations?
stellarik [79]
Solving for variables in equations is important for many reasons.  Of course, it's important to be able to solve for them so you can pass math tests.  But even more so, it's important for real-life applications.  There are many uses for solving equations.  They can provide answers for mathematicians, accountants, insurance companies- you name it!  There are way too many to list!  It may not seem important now, but just keep working at it!  I personally think solving equations is a ton of fun!
5 0
3 years ago
!Help!
mafiozo [28]

Answer:

How much will you save if you take the better deal?

Antole Store discount: $ 45.96 x 20% = $ 9.99

Sergei Store Discount: $ 46.75 x 25% = $ 11.69

If you buy at a Sergei store, you get a discount on your payout compared to an Antole store of $ 1.7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Jeremy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
Goryan [66]

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

you would divide it by 5

$4.50/5=$0.90

hope this helps

brainliest?

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Serious answers only please. The question is in the photo.
    5·1 answer
  • -20x+10=-110 whats the answer?
    10·2 answers
  • One week, Kerry travels 125 miles and uses 5 gallons of gasoline. The next week, she travels 175 miles and uses 7 gallons of gas
    7·1 answer
  • A new episode of Charlie's favorite TV series will be aired 25 minutes after Charlie gets home from school. Which method should
    13·1 answer
  • 3/4 divided by n = 24
    5·2 answers
  • Convert 1 Iinto an improper fraction.
    7·1 answer
  • Quadrilaterals Graphic Organizer
    12·1 answer
  • The sum and product of zeroes are 4 and 1 respectively then the quadratic equation is
    5·1 answer
  • If you run 4 1/2 miles in three quarter of an hour, how many miles would you run in two thirds
    10·1 answer
  • Help me please<br><br> thank you<br><br><br> 3.solve for x and y also
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!