25% reduced
you take 337.50 divide by 450 which gives you .75
so you take 100% minus 75% and you get 25%
you can check the work by taking 450 time .25 which gives you 112.5 . and subtract that from 450 you'll end up with 337.50
0.25 ....decimal
3/4, 3:4....ratio
2/3 = 6/9....equivalent fractions, fractions
4/8 --> 1/2....equivalent fractions,fraction,simplest form
The graph of the given Quadratic equation is attached in the Answer, where we can se that the axis of symmetry is :
Answer:
Unit price of strawberries at Grocery Mart is $ 1.495 or 150 pennies
Unit price of strawberries at Baldwin Hills Market is $ 1.33 or 133 pennies.
Step-by-step explanation:
1 dollar = 100 pennies
Given:
Cost of 2 pounds of strawberries at Grocery Mart = $ 2.99
Cost of 3 pounds of strawberries at Baldwin Hills Market = $3.99
∵ Cost of 2 pounds of strawberries at Grocery Mart = $ 2.99
∴ Cost of 1 pound of strawberries at Grocery Mart = 
∵ Cost of 3 pounds of strawberries at Baldwin Hills Market = $3.99
Cost of 1 pound of strawberries at Baldwin Hills Market = 
Therefore, the unit price of strawberries at each grocery store is the cost of 1 pound of strawberries. So, unit rate at Grocery Mart is 150 pennies and at Baldwin Hills Market is 133 pennies.
Answer:
The distance between the two points is 
Step-by-step explanation:
In order to find the distance between two coordinate pairs, we can use the distance formula:

Our coordinate pairs need to be labeled accordingly, so we can use this naming system:

This assigns a name to our points:
Therefore, we can plug these into the formula and solve:

Therefore, the distance between the two points is
.