1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
3 years ago
11

A sheet of plywood was made by gluing 7 sheets of wood together.

Mathematics
1 answer:
LuckyWell [14K]3 years ago
7 0
We can use the equation y=2(0.0625)+5(0.125), y being the thickness of the plywood.
I got 5(0.125) because two sheets of the 7 were already used, meaning there are 5 sheets of plywood left over.
y=0.125+0.625
y=0.75
Therefore, the plywood is 0.75 inches thick.
You might be interested in
Can someone plz correct me ?
Verizon [17]
I would guess that the answer would be A) likely but it not it would probably be C) certain
5 0
3 years ago
A school wishes to accept 2000 students for their freshman class, and they expect 20,000 applications. In order to make their ad
vovangra [49]

Answer:

456

Step-by-step explanation:

Let X be the SATscore scored by the students

Given that X is normal (1000,200)

By converting into standard normal variate we can say that

z=\frac{x-1000}{200} is N(0,1)

To find the top 10% we consider the 90th percentile for z score

Z 90th percentile = 1.28

X= 200+1.28(200)\\= 200+256\\=456

i.e. only students who scored 456 or above only should be considered.

3 0
3 years ago
What is the corresponding growth decay factor of the given annual rate of +200%
Alina [70]
2000 should be it I'm pretty sure
4 0
3 years ago
I WILL MARK BRAINLIEST!
Luba_88 [7]

Answer:

1.true

2.false

3.false

4.true

5.true

6.false

Step-by-step explanation:

just graph it and look at it

7 0
3 years ago
Write 0.33 as a fraction in simplest form
Georgia [21]
33/100
this is the simplest form 
tnx
hope i hepled you

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • pilar bought 2/3 pound of turkey she ate 1/4 of the turkey for lunch how many pounds of turkey did she eat
    10·2 answers
  • Antonio purchased a 13 ounce guinea pig. A year later, the guinea pig weighed 17 ounces. How does the initial weight of the guin
    5·2 answers
  • Can someone help me with both of these questions?
    5·1 answer
  • What two shapes make up the figure
    13·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • What is the slope of y=5r-1
    8·1 answer
  • In which quadrant does the point lie? Write the coordinates of the point.
    5·2 answers
  • Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for
    6·2 answers
  • Please help me, the question is in the attachment
    8·1 answer
  • I need this done thanks
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!