1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
3 years ago
14

There are 60 students in the speech contest. Yesterday, 2/3 of them gave their speeches. Today, 1/4 of the remaining students ga

ve their speeches. How many students still haven't given their speeches?
Mathematics
1 answer:
Firlakuza [10]3 years ago
3 0

Answer:

15 students still haven't given their speeches

Step-by-step explanation:

2/3 of 60 is 40

60 - 40 = 20 left

1/4 of 20 is 5

20 - 5 = 15

15 students still haven't given their speeches

You might be interested in
$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
professor190 [17]

Answer:

$8.3

Step-by-step explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

5 0
2 years ago
If a recipe calls for 3/4 cups of sugar to make 3 batches of cookies, how much sugar will you need to make 5 batches? Find your
statuscvo [17]

Answer:

1 and 1/4 cups of sugar for 5 batches

Step-by-step explanation:

3/4 cups for 3 batches

1/4 cup for 1 batch

multiply by five

5/4 or 1 and 1/4 cups for 5 batches

8 0
2 years ago
If K is the midpoint of JL, JK = 8x+11 and KL = 14x-1, find JL.
gladu [14]

Step-by-step explanation:

Since, K is the midpoint of JL.

\therefore \: JK = KL \\ 8x + 11 = 14x - 1 \\ 11 + 1 = 14x - 8x \\ 12 = 6x \\  \frac{12}{6}  = x \\ 2 = x \\  \\  \because \: JL = JK + KL \\   \therefore \: JL = 8x + 11 + 14x - 1 \\ \therefore \: JL = 8x + 14x + 11 - 1 \\ \therefore \: JL = 22x + 10\\  \therefore \: JL = 22 \times 2 + 10..(plug \: x = 2) \\  \therefore \:JL = 44 + 10 \\  \huge \red{ \boxed{\therefore \:JL = 54}}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I REALLY NEED IT
Aleonysh [2.5K]

Answer:

9. Force is required to change an object velocity.Force is equal to mass times acceleration.

10.  Force acting on object are paired with equal and opposite forces

Step-by-step explanation:

9.

Newton's 2nd law states that force is a product of mass and acceleration.In this case, the force of friction is causing deceleration of the ball.This is an example of rolling friction.Acceleration of the ball depends directly on this friction but indirectly on its mass.

10.

From Newton's 3rd Law ,for every action there is an equal and opposite reaction.The astronaut throwing the ball will experience the effect of an external force againts his own which is equal  and  in the opposite direction to the force she applied.This is why the astronaut moves backward but slower.

3 0
3 years ago
4(x−5) <br> 2<br> =36<br><br> can i please get an answer to this
Nutka1998 [239]

Answer:

19/2 or 9.5

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

4(x−5)(2)=36

8x+−40=36(Distribute)

8x−40=36

Step 2: Add 40 to both sides.

8x−40+40=36+40

8x=76

Step 3: Divide both sides by 8.

8x/8=76/8

x=19/2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The equation for the position of an object at time t is represented by the equation f(t)=4t^2-2t. Which equation represents the
    5·2 answers
  • Multiply and simplify 2/3times 4\5 in fraction form
    15·2 answers
  • Find the range of the function f(x) = -x 2 + 4x if the domain is {-2, 0, 1}.
    12·1 answer
  • jessica purchased a college textbook for 95.34 her friend lisa purchased a used book for half the price how much did lisa pay fo
    7·2 answers
  • The total charge on 7 particles is −42 units. All the particles have the same charge.
    5·1 answer
  • on an average day 105 books are published in the United States about how many books would be published in the month of September
    8·1 answer
  • The sum of a number and its additive inverse is equal to ?
    7·1 answer
  • The regular price of a video game is $69.75. This week it is on sale for 15% off. What does the game cost this week?
    11·2 answers
  • The Math Club is baking pies for a bake sale. The fruit-pie recipe calls for twice as many peaches as nectarines. If it takes a
    8·1 answer
  • How many real solutions if any, does 2x^2-3x+8=0​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!