The answer is marginal revenue (MR) curve above $22.
Explanation:
Jim and Lisa Groomers will maximize its accounting profit when taking it to 0 its economic profits when marginal revenue = marginal costs.
Economic profits are not the same as accounting profits because they include the opportunity costs of investing the money somewhere else. That is whythe long run firm is not able to make economic profits since as they exist, new competitors will enter the market. But in the case of the shoert run, the firms are able to make economic profit, but by doing so, they cannot maximize their accounting profit.
Economic profit = account profit = Opportunity profit
Opportunity cost are extra costs or benefitslost from choosing one activity or investment over another one.
Answer:
The Jesuits.
Explanation:
The Jesuits are a member of the Society of Jesus, a Roman Catholic order of priests founded by St. Ignatius Loyola, St. Francis Xavier, among others in 1534, to do missionary work. The order was opposed the Reformation. It has retained an important influence in Catholic thought and education, even though it has suffered periodic persecution.
The basic continuity in any human endeavor is found in the goals that it pursues, and in how we cope with the intentions of pursuing them. A society or a profession is recognizably one and the same throughout a long history because its pursuit of a goal is always the same. These goals may be looked at from two points of view, abstract values or as concrete embodiments of those values. The kind of change that we are experiencing today and the sort of adaptation that we are making seem to fall largely into the most profound kind of adaptation, both in the Church and in the Society of Jesus.
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
<span>There is no clearly defined question and grammatical errors are in the text above. That said, the text begs the question why does Edmund consume cassettes? The answer is that the cassettes attract billy goats and the goats eat the garbage. Edmund can earn a living as long as each $6 cassette attracts enough of the goats to consume 3 garbage sacks. To be profitable, one cassette must attract enough goats to consume 4 sacks of garbage.</span>
Answer:
Scented candles are not harmful to dogs for normal use, but high concentrations in a confined space for a long time would have an impact on the dog's sense of smell.
Because the candles you use will cause a lot of burnt smoke which is harmful to dogs. And aromatherapy ingredients contain a lot of chemical substances. If the windows are opened, it will be ok, if not the more chemical substances accumulate, the more it will be harmful to dogs, or even to the health of people.
Here are several ways to avoid the harm caused by aromatherapy to dogs:
Do not ignite the two types of aromatherapy in a short time or at the same time, to avoid the two types of aromatherapy, which are mutually ineffective and produce toxic gas.
Try not to light candles in a closed bedroom when you sleep.
Keep air circulation.
Keep all kinds of aromatherapy out of reach of dogs.
Use Home Lights scented candles in the right way.
Explanation:
https://hlcandles.com/