1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Debora [2.8K]
3 years ago
5

The difference between eight times a number and three is = to negative nineteen what is the number

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
3 0
The answer here is -3
You might be interested in
What equals to 25 in multiplication?
Masteriza [31]
5 times 5..........................
5 0
3 years ago
Let a be an irrational number. Is 1/a rational or irrational
Marianna [84]

<u>1 is a rational number</u> because 1 can go into 1 when dividing. <u>Irrational numbers are mostly decimals. </u>

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use the rules of exponents to evaluate and simplify the following expression. Type all without negative exponents. Do not distri
Rainbow [258]

We are given (xy)^(-3).

This leads to 1/(xy)^3.

You see, going from the top to the bottom alters the sign of the exponent to its opposite.

ANSWER: 1/(x^3•y^3)

Did you follow?

5 0
3 years ago
Please help me with this problem
Naya [18.7K]

Answer:

Dasha has 52 roses

Step-by-step explanation:

Rewrite the first sentence in an equation: (D= Dasha) (A= Anna)

D=4A

Rewrite the second sentence in an equation:

A+39=D

1) Substitute A+39 as D in the first equation:

A+39=4A

2) Subtract A from both sides:

3A=39

3) Divide both sides by 3:

A=13

4) Now substitute 13 as A in the second equation:

13+39=D

5) Solve:

D=52

4 0
3 years ago
Lorena bought groceries for $102.34 and new shoes for $53.36. How much did Lorena spend on groceries and shoes altogether?
leonid [27]
Hello! So for this question, all you have to do is add the numbers up to get the total cost. Groceries were $102.34 and the new shoes were $53.36. 102.34 + 53.36 = 155.7. Lorena spent $155.70 total.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mia buys 3 gallons of gas that costs d dollars per gallon. Bob buys g gallons of gas that costs $3 per gallon. a. Write an expre
    5·2 answers
  • If fishmarket bought two swordfish at a rate of $13 per pound. The cost of the larger fish was three times as great as the cost
    8·2 answers
  • How do you write 49 in scientific notation? ____× 10^____
    13·2 answers
  • MATH HELP! I'm trying to use dot products and vectors for my Pre-calc class..:
    6·2 answers
  • The polynomial -2x^2+500x represents the budget surplus of the town of alphaville. Betaville's surplus is represented by x^2-100
    7·1 answer
  • Help fast please!! Which expression is equivalent to..
    5·1 answer
  • How do you bisect angles???
    14·1 answer
  • Question 4 plz show ALL STEPS
    11·1 answer
  • HELLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·1 answer
  • If $a=7$ and $b=13$, what is the number of even positive integers less than $ab$?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!