1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
15

Find the inverse, please help.

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
6 0
Replace f(x) with y

Y = 2x -5

Swap roles of x

X= 2y-5

5+x =2y

Divide by 2

5+x /2 = y

Replace y with inverse f^-1(x)

Answer= f^-1(x) = 5+x / 2


You might be interested in
Would someone mind helping me? 20 points for a great and correct answer!<br> Thank you!
maria [59]
88!!! thank you i belive that is it
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 shared between 5 students equals how many each
masha68 [24]
10 separated into 5 groups is 10/5
5 goes into 10 2 times.
10/5=2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the equation that represents the line that passes through the point (2, 6) and has a slope of −5.
Luden [163]

Answer:

y=-5x+16

Step-by-step explanation:

Plug in the slope and point coordinates into point-slope form (attached in image)

(y-6)=-5(x-2)

1) Distribute -5 to x and -2:

y-6=-5x+10

2) Add 6 to both sides:

y=-5x+16

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x)3(=- Vx-3, complete the following statement:x + 2f(19) ==Answer here
Digiron [165]
Explanation

This exercise is about evaluating a function at a particular argument. To do that, we replace the variable with the argument in the formula of the function, and simplify.

Let's do that:

\begin{gathered} f(19)=\frac{3}{19+2}-\sqrt[]{19-3}, \\  \\ f(19)=\frac{3}{21}-\sqrt[]{16}, \\  \\ f(19)=\frac{1}{7}-4, \\  \\ f(19)=\frac{1-28}{7}, \\  \\ f(19)=-\frac{27}{7}\text{.} \end{gathered}Answerf(19)=-\frac{27}{7}\text{.}

8 0
1 year ago
7) You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.20. You can buy 10
Bad White [126]
Sam’s club because with the deal each can would be about $1.27 whereas at village market each can would be about $1.56
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Need it ASAP please.
    6·1 answer
  • Okay sorry about the other one
    13·1 answer
  • Two acute triangles are similar. Which of the following must the similar triangle have?
    14·2 answers
  • Identify the number that is a multiple of 5. 66 30 29 1
    11·1 answer
  • There are 600 people in a concert hall. 2/5 of them are teenagers. 3/8 of the teenagers are girls. How many teenage girls are th
    9·2 answers
  • Which of the following statements are true regarding functions?
    14·1 answer
  • If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
    12·1 answer
  • Can someone please please help me. ?????
    11·1 answer
  • In how many ways can people be lined up to get on a bus if a particular person always boards the bus first or last?
    14·1 answer
  • The segments shown below could form a triangle.<br><br> A. True<br> B. False
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!