Answer: m = 6/7n-1
Step-by-step explanation: to get 7m alone dirst we must subtract 2 from both sides so 2-2 = 0 and -5 - 2= -7 so 7m= 6n-7 and divide both sides by 7 to get m alone so 6n divided by 7 = 6/7n and -7 divided by 7 equals -1 so we're left with m= 6/7n-1
Basically you know that the 2 wholes from both sides cancel out.
Set up the equation, 5/8 = 3/12 + 3/x
3/x = 5/8 - 3/12
Set them to have a common denominator, 3/x = 15/24 - 6/24
3/x = 9/24
Simplify 9/24 and you will get 3/8
3/x = 3/8
Obviously this means x = 8
Answer:
In the first step, there is an issue when distributing the -3 to the terms inside of the parentheses. When multiplying the -3 to the -5, you would get an answer of +15, not -15.
The full correct process is:
(4m + 9) - 3(2m - 5) = 4m + 9 - 6m + 15
= 4m - 6m + 9 + 15
= -2m + 24
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>