1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
3 years ago
14

At the bargain store , Tanya bought 3 items that each cost the same amount. Tony bought 5 items that each cost the same amount b

ut each was 1.50 less than the the items that Tanya bought. both Tony and Tanya paid the same amount of money. What was the individual cost of each person's items​
Mathematics
2 answers:
Afina-wow [57]3 years ago
6 0

Answer:

"Tanya bought 3 items that each cost the same amt"

"Let x represent the cost of one of Tanya's items"

  So, Tanya bought 3 items, costing x+x+x = 3x

  Note that (number of items)*(cost per item) = (number of items)*(cost/item) = cost,   [item cancels out]

 

"Tony bought 4 items that each cost the same amt, but each was $2.25 less than the items Tanya bought."

 The cost for Tony's items was:  (x-2.25)+(x-2.25)+(x-2.25)+(x-2.25) = 4*(x-2.25)

 

"Tanya and Tony paid the same amt. of money"

   This is an equation (the same amount means equals)

    Tanya's cost = Tony's cost

a.) Write an equation. Let x represent the cost of one of Tanya's items

          3x      =     4(x-2.25)

 

Now, the math:

b.) Solve the equation. Show your work.

          3x      =     4(x-2.25)

          3x  =  4x - 9.00                 [distributive principle; multiply]

         -x = -9.00                      [subtract 4x from both sides; option, could instead add 9.00, then subtract 3x from both sides, getting 9.00=x]

          x = 9.00           [multiply both sides by (-1)]

                 [note:  to "solve for x" means to find the value(s) of x that make the equation true,

                          so let's see if it is true --]

c.) Check your solution. Show your work.

  Is              3x      =     4(x-2.25), when x=9.00    ?

          3(9.00) = 4(9.00-2.25)    ?

           27.00 = 36.00 - 9.00    ?

             27.00 = 27.00    ?yes

 

d) State the solution in a complete sentence.

     The problem started with:  "Tanya bought 3 items that each cost the same amt. Tony bought 4 items that each cost the same amt, but each was $2.25 less than the items Tanya bought. Both Tanya and Tony paid the same amt. of money."

     I would write:   "Tanya bought 3 items, each costing $9.00.  Tony bought 4 items, each costing $6.75.  Tanya and Tony each paid $27.00."  

Step-by-step explanation:

FinnZ [79.3K]3 years ago
4 0

Answer:  The required individual cost of Tanya's items is 2.25 and that of Tony's items is 3.75.

Step-by-step explanation:  Given that at the bargain store , Tanya bought 3 items that each cost the same amount.

Tony bought 5 items that each cost the same amount but each was 1.50 less than the the items that Tanya bought. both Tony and Tanya paid the same amount of money.

We are to find the individual cost of each person's items.

Let x and y represents the individual cost of Tanya's items and Tony's items respectively.

Then, according to the given information, we have

3x=5y\\\\\Rightarrow x=\dfrac{5}{3}y~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~(i)

and

x-1.50=y\\\\\\\Rightarrow \dfrac{5}{3}y-1.50=y~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~[\textup{Using equation (i)}] \\\\\\\Rightarrow \dfrac{5}{3}y-y=1.50\\\\\\\Rightarrow \dfrac{2}{3}y=1.50\\\\\\\Rightarrow 2y=4.50\\\\\Rightarrow y=2.25.

From equation (i), we get

x=\dfrac{5}{3}\times2.25=3.75.

Thus, the required individual cost of Tanya's items is 2.25 and that of Tony's items is 3.75.

You might be interested in
Which answer represents a proportional relationship?
allsm [11]
The second option with the chart
3 0
2 years ago
How do you solve 1/4 (8y + 4) -17= 1/2 (4y -8)
Keith_Richards [23]
Well use photo math that will give u the answer and how to work it out
3 0
3 years ago
How do we solve this?
Murljashka [212]

Answer:

f(x)=11+7√x

f'(x)=7/(2x^(1/2))

putting x=1

f'(1) = 7/(2×1^(1/2))

= 7/2 = 3.5

putting x=2

f'(2) = 7/(2×2^(1/2))

= 7/(2×√2)

= 7√2/4

= 2.47 (rounded to the nearest hundredth)

f'(3) = 7/(2×3^(1/2))

= 7/(2×√3)

= 7√3/6

= 2.02 (rounded to the nearest hundredth)

3 0
3 years ago
The Holcombe family went out to dinner
Jet001 [13]

Answer:

$13.77 per person in the family

Step-by-step explanation:

Cost of the meal = $54.65

Sales tax rate = 8%

Sales tax amount = 8% of $54.65

= 8/100 × 54.65

= 0.08 × 54.65

= $4.372

Tip = 18% of $54.65

= 18/100 × 54.65

= 0.18 × 54.65

= $9.837

Total cost of the dinner = Cost of the meal + Sales tax amount + Tip

= $54.65 + $4.372 + $9.837

= $68.859

There are 5 people in the Holcombe family

What was the cost per person for the meal, including sales tax and tip?

cost per person for the meal, including sales tax and tip = Total cost of the dinner / total number of people in the family

= $68.859 / 5

= $13.7718

Approximately

$13.77 per person in the family

5 0
3 years ago
Question and answer in image
Liono4ka [1.6K]

Answer:

46

Step-by-step explanation:

2 *radius

So is 2*23 then you will get 46 ft.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the best first step to solve the inequality 5x - 322?
    13·1 answer
  • Make h the subject of the formula:<br> d=√(3h/2)
    7·2 answers
  • Which number is larger -3.4 or -3 1/2 (BTW this is a fraction)? How will graphing these numbers on a number line help you determ
    15·1 answer
  • Help please look at the picture
    12·1 answer
  • 3
    9·1 answer
  • What is the equivalent ratio for 3:4​
    14·2 answers
  • Find the surface area Of the figure. 9 cm 1 cm Insert Answer 5 cm 5 cm 1 cm <br>​
    11·1 answer
  • Sonia saves
    7·2 answers
  • Solve the question given in the picture
    7·2 answers
  • Last year, Nicholas started babysitting to earn extra spending money. Over the summer, he
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!