1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
5

3-10-(-15) Show and explain work

Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]3 years ago
3 0

Answer:

3-10-(15) equals 8.

Step-by-step explanation:

3-10 equals -7. Then -(-15) becomes a positive because two negatives make a positives producing +15 so it becomes -7+15 which finally becomes 8.

You might be interested in
Would (1,1), (2,3), (3,6), (4,10) be a linear relationship
seropon [69]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

The slope is 1/2

8 0
2 years ago
Please answer I need this answer fast please​
Fiesta28 [93]

D

its just a basic logarithmic law.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?
Zina [86]

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

8 0
2 years ago
8 books cost \$19.60$19.60dollar sign, 19, point, 60.
snow_tiger [21]

Answer: C=[ (10) x (19.60)÷ (8)]

Step-by-step explanation:

Given , The cost of 8 books = $ 19.60

Then, By UNITARY method , the cost of one book = ( Cost of 8 books ) ÷ ( 8)

i.e. The cost of one book = ($19.60) ÷ ( 8) ...(i)

Now , cost of 10 books = (10) x (Cost of one book)

From (i) , we get

Cost of 10 books =$[ (10) x (19.60)÷ (8)]

Let C be the cost of 10 books ( in dollars) .

So , the equation would help determine the cost of 10 :

C=[ (10) x (19.60)÷ (8)]

7 0
2 years ago
Original price of an apple watch: $299.00 Sales Tax: 7%​
bixtya [17]

20.93 is 7% of that

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you do this?i don’t get it
    11·1 answer
  • Which of these is an equation? A 2y + 7 = 9 B 2x > 3 C 3n + 5 D a2 + 2
    9·1 answer
  • Raidius 8 and hight 10 what is the volume?
    14·1 answer
  • What is the density of an object that has 35 grams and a volume of 14 cubic centimeters?
    5·1 answer
  • Which of the following functions is graphed below?<br>​
    5·2 answers
  • What is the sum of the length of the longest meteor and the length of the shortest meteor?
    8·1 answer
  • At a craft store 20 yards of ribbon cost $24 .... the ribbon cost ____ per ___
    8·1 answer
  • Is
    5·1 answer
  • Add -73 + 28.<br> 0-91<br> 0-55<br> 0-45
    6·1 answer
  • I do not understand this problem
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!