1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
3 years ago
7

The sum of two positive integers, x and y, is not more than 40. The difference of the two integers is at least 20. Chaneece choo

ses x as the larger number and uses the inequalities y ≤ 40 – x and y ≤ x – 20 to determine the possible solutions. She determines that x must be between 0 and 10 and y must be between 20 and 40. Determine if Chaneece found the correct solution. If not, state the correct solution.
A) Yes, Chaneece found the correct solution.

B) No, Chaneece mixed up the variables. The correct solution is that x must be between 20 and 40 and y must be between 0 and 10.

C) No, Chaneece should not have restricted the solution to quadrant I. The correct solution is that x can be all real numbers and y must be less than 10.

D) No, Chaneece looked at the wrong area of the shaded graph. The correct solution is that x must be between 0 and 30 and y must be between 0 and 40.
Mathematics
2 answers:
Fittoniya [83]3 years ago
7 0
The answer is B 
No, Chancee mixed up the variables
oksian1 [2.3K]3 years ago
5 0
<span>Chaneece chooses x as the larger number and uses the inequalities y ≤ 40 – x and y ≤ x – 20 to determine the possible solutions.

</span>y ≤ 40 – x, if x must be between 0 and 10, y must be between 20 and 40 <span>it is true
proof
</span><span>for x=0  and y=10,  y ≤ 40 – x equivalent to 10<40-0=40 it is true
</span>x=10, y=30,   <span>y ≤ 40 – x  equivalent to 30=40-10=30 it is true

the answer is </span><span>A) Yes, Chaneece found the correct solution. </span>
You might be interested in
Elizabeth and lauren sold cookies for a school fundraiser and made 1,316.70. Together the girl sold a total of 831 cookies. Eliz
wlad13 [49]

Answer:

468

Step-by-step explanation:

831-x would be the equation to find the amount of peanut butter cookies. You'd plug this into the equation to find the amount of cookies in relation to money meaning your equation is 1.5x+1.65(831-x)=1316.7. You then simplify and solve to find 468

6 0
3 years ago
7 years younger than Jessica
dsp73
Mean that person is 7 years younger than her

8 0
3 years ago
How do you turn this into a simplified fraction?
In-s [12.5K]

Answer:

-0.0103

Step-by-step explanation:

just dived it

8 0
3 years ago
Use the long division method to find the result when 12x3 + 4x2 - 23x + 10 is
Bumek [7]

Refer to attatchment.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with this question thank you see attached image
maw [93]
The area of a triangle can be determined as half the product of two sides multiplied by the sine of the angle between them. In this case,
A = (1/2)(AB)(AC)(sin A) = (1/2)(6)(15)(sin 48) = 33.44 square units.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Monica surveyed a random sample of 100 students from her middle school to learn more about what type of school lunches are prefe
    5·1 answer
  • Which of the following represents "eight times the difference of a number and three is sixty-four"?
    11·1 answer
  • OFFERING 99 POINTS The table compares the sizes (in grams) of rice packs and their cost (in dollars) for several different conve
    15·2 answers
  • Many states are carefully considering steps that would help them collect sales taxes on items purchased through the Internet. Ho
    15·1 answer
  • Which set of ordered pairs demonstrates a function? A (-2, -4), (-1, -2), (1, 2), (2, 4) B (-2, 4), (1, 2), (1, -2), (2, -4) C (
    13·2 answers
  • An angle measures 12° more than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?​
    8·1 answer
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • 1. Which expression is equivalent to 9k + 16? Explain why.
    14·2 answers
  • Maria has a businesses designing t shirts. Her cost for materials, in thousands of dollars
    11·1 answer
  • What number do these base ten blocks show
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!