1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
3 years ago
14

I need help! Number 7 pls

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
3 0
I think that it's 54.6
You might be interested in
Chef Rita is cooking for a Sunday brunch. She knows that 22 pancakes can feed 8 people. She is wondering how many people left pa
defon
Chef Rita can feed 20 people.

Explanation:
If 22 pancakes can feed 8 people, then 11 pancakes can feed 4 people (divide both by 2). Since 55 is 11x5, you multiply 4 times 5 to get 20.

Hope this helps!
6 0
2 years ago
What is the answer to [(x²+4x)-2]²
Rudik [331]

Answer:

x^{4} + 8x³ + 12x² - 16x + 4

Step-by-step explanation:

Given

[(x² + 4x) - 2 ]² ← simplify contents of bracket

= (x² + 4x - 2)² = (x² + 4x - 2)(x² + 4x - 2)

Each term in the second factor is multiplied by each term in the first factor, that is

x²(x² + 4x - 2) + 4x(x² + 4x - 2) - 2(x² + 4x - 2) ← distribute parenthesis

= x^{4} + 4x³ - 2x² + 4x³ + 16x² - 8x - 2x² - 8x + 4 ← collect like terms

= x^{4} + 8x³ + 12x² - 16x + 4

6 0
3 years ago
What is 2/6 simplified?
m_a_m_a [10]
1/3 is the answer. Hope this helps
3 0
3 years ago
What is the answe ?????​
patriot [66]
1)-9,-6,-3,7,11
2)8
3)1
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
For Tom's savings account, the interest earned varies jointly with the principal and amount of time (in years) since opening the
Snowcat [4.5K]

Answer: 384 or 528 depending if you have to add the interest he already earned

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If AY parallel to CX, then find ∠ABC<br><br>please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Please help me. I’m not smart.
    6·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • So my mind is dead.....HELP MEEEEE!!!!!! THX PEEPS..XP
    12·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ON THE TOP ONE !!!!!!
    13·2 answers
  • Darius created a factor tree and wrote the prime factorization of 60 shown here.
    7·1 answer
  • A scientist is studying the growth of a particular species of plant. He writes the following equation to show the height of the
    8·1 answer
  • Solve the inequality. Help appreciated
    9·1 answer
  • Review the table on page 3 comparing in-network and out-of-network costs under the Standard Plan. Which statement is TRUE? Insur
    10·1 answer
  • I need help please ASAP?!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!