1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
6

Find the slope of a line that crosses through (-5,-2) and (9,3)

Mathematics
2 answers:
liberstina [14]3 years ago
7 0
The answer is 5/14..
N76 [4]3 years ago
3 0

5 / 14

if you graph the two points, just count the units and put them in a simplified fraction (rise (up or down) divided by run (side to side))

You might be interested in
Does anyone know how to solve this?
Ivahew [28]

Answer:

Multiplay 30 by 5 Then multiply five-by-five then Multiply 20 by 5 Then take away your answer

7 0
3 years ago
Express 0.000216 in scientific notation
damaskus [11]
2.16 x 10 to the power of -4
3 0
3 years ago
A projector enlarges an image in the ratio 20:1. What will be the size of an enlargement of a picture that is 8cm by 6cm?
nydimaria [60]

Answer:

160 cm × 120 cm

Step-by-step explanation:

this means 1 cm turns into 20 cm.

so, 8 cm × 6 cm becomes

8×20 = 160 cm × 6×20 = 120 cm

3 0
1 year ago
I literally have no clue how to do this.
timurjin [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

Sine is opposite divided by the hypotenuse.

sin(30) = 9/y

1/2 = 9/y

y = 18

Cosine is adjacent divided by the hypotenuse

cos(30) = x/18

\frac{\sqrt{3} }{2}=x/18\\x=9\sqrt{3}=15.6

3 0
3 years ago
Just do you best and I really do need it so please asap​
GrogVix [38]

Answer:

the answer is >. Im sorry if its wrong... fill free to delete this if it is.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the midpoint between 10 and 20
    11·2 answers
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • Which expression is equivalent to -36 - 8−36, 36, minus, 8? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A) A -36+(-8)−36+(−8)minus
    13·1 answer
  • Need help with proportions 22/27=x/18. x=???​
    11·2 answers
  • write each of the following word names as mixed if you purchase a hundred items that cost $0.25 each how much would the items co
    6·1 answer
  • Helpppp pleaseeeeeeee
    5·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    13·1 answer
  • Helppppppp...?????????????????????
    14·1 answer
  • Martha went to a restaurant with some friends. The three of them split a large pizza. Martha spent a total of $11. How much was
    10·1 answer
  • Riley has r red peppers and 51 green peppers. Write an expression that shows how many peppers Riley has.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!