1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
14

A bag contains 10 quarters and 5 nickels. Determine whether the events of picking a nickel first and then a quarter without repl

acement are independent or dependent. Then identify the indicated probability. independent; 2/9 independent; 5/21 dependent; 5/21 dependent; 2/9
Mathematics
1 answer:
IrinaK [193]3 years ago
4 0
10 quarters....5 nickels......15 in total

probability of picking a nickel first is 5/15 which reduces to 1/3
without replacement
probability of picking a quarter next is 10/14 which reduces to 5/7

probability of both is : 1/3 * 5/7 = 5/21 <==

There are dependent events being that u didn't replace what u picked <==
You might be interested in
Can you have a right triangle where the lengths of the legs are whole numbers and the length of the hypotenuse is 23? Explain.
dezoksy [38]
No you can't because a right angle is 90
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which box of crackers is a better deal?
a_sh-v [17]

Answer:

Since each cracker in the 190 gram box costs $ 0.0078 while the 850 gram box costs $ 0.0082 each, the 190 gram box is a better deal.

Step-by-step explanation:

Knowing that a 190-gram box of crackers costs $ 1.49 and an 850-gram box costs $ 6.99, to determine which of them is a better deal, the following calculation must be performed:

1.49 / 190 = 0.0078

6.99 / 850 = 0.0082

Therefore, since each cracker in the 190 gram box costs $ 0.0078 while the 850 gram box costs $ 0.0082 each, the 190 gram box is a better deal.

8 0
3 years ago
A body and tackle with a velocity ratio of 5 is used to raise a mass of 50kg through a vertical distance of 20n at a steady rate
matrenka [14]

a. Distance moved by effort = 1 meter

b. Work done by effort = 80 Joules

c. Losses in energy = 18 Joules

<h3>How to determine the parameters</h3>

a. Note that velocity ratio is defined as the ratio of a distance through which any part of a machine moves to the distance moved by its parts

Velocity ratio = distance moved by the effort/distance moved by the body

Where velocity ratio = 5

vertical distance = 20cm

Distance moved by effort = 5 × 0. 20 = 1 meter

b. Formula for work done is given as ;

Work done = Effort × distance moved by effort

Work done = 80 × 1

Work done = 80 Newtons

c. First, let's find the work output

Work output = m g h

Work output = 50 × 9.8 × 0. 20

Work output = 98 Joules

Losses in energy = Work output - work done

Losses in energy = 98 - 80

Losses in energy = 18 Joules

Learn more about work done here:

brainly.com/question/25573309

#SPJ1

7 0
2 years ago
Which statement is NOT correct?
Pavlova-9 [17]

Answer:

D is incorrect

Step-by-step explanation:

If you know the measure of two angles of a right triangle and you only one length of a right triangle then you will be able to ONLY find the length of the third angle of a right triangle and not the other two sides.

3 0
3 years ago
Members at a yoda school pay $11 per class plus a one-time $96 membership fee. Non members pay $14 per class. How many classes w
kirill [66]
The difference in pay per class is 3, so to even out with he 96, you’d have to take 32 classes, the profit begins at the 33rd
Hope this helps
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the missing part
    6·2 answers
  • List The Partial Products of 42x28
    12·1 answer
  • The volume of a cube depends on the length of its sides. This can be written in function notation as v(s). What is the best inte
    8·2 answers
  • 33. 14x2 + 15x – 9<br> factor
    7·1 answer
  • Need help solving these two vector problems.
    11·1 answer
  • Translation is a congruency transformation. True or false
    10·2 answers
  • If a math problem asks for the answer as a %, doesn't the answer need two digits? example: 7/10 = 70%
    14·1 answer
  • Greg spent $47.45 on five books. If each book cost the same amount, how much does one book cost?
    5·2 answers
  • Travis paid $27.50 for 11 pounds of grapes how much would travis pay for 4 pounds of grapes
    9·1 answer
  • You will be Brainliest
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!