1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuki888 [10]
3 years ago
12

Help is needed please

Mathematics
1 answer:
enyata [817]3 years ago
8 0

Answer:

28.8

Step-by-step explanation:

23+2x+3x+13=180 simplify the left side

5x+36=180 subtract 36 from both sides

5x=144 divide both sides by 5 to isolate the variable

x=28.8

You might be interested in
9w-4w+6<1+5w supposed to combine like terms
Mariana [72]

Answer/Step-by-step explanation:

Given:

9w - 4w + 6 < 1 + 5w

To solve, collect like terms.

Subtract 5w from both sides

9w - 4w + 6 - 5w < 1 + 5w - 5w

9w - 4w - 5w + 6 < 1

6 < 1 (incorrect)

The inequality given has no solution or an information is missing.

6 0
3 years ago
Boris bought 3 CDs that were each the same price. Including sales tax, he paid a total of $37.20. Each CD had a tax of $1.30. Wh
worty [1.4K]

Answer:

11.10

Step-by-step explanation:

37.20 - 3(1.30) = 33.3

33.3/3 = 11.1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to this system of linear equations?
GarryVolchara [31]

Answer:

I got (1,2).

Step-by-step explanation:

Process of elimination:

Multiply the second equation by 3 to get same terms, subtract and solve for Y to get 2.

Plug 2 into second equation for Y to get x=1

(1,2)

6 0
3 years ago
Multiply 25 x 47 x 3
dmitriy555 [2]
3525 is your answer please consider brainliest<3
6 0
3 years ago
The school PTA invested 200.00 for the DJ. If they only made 125.00 on the dance, their profit would be -75.00? What does this m
Lerok [7]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What's 7/9 - 3/9 simplified if possible.... Only in 4th grade please make it clear
    11·2 answers
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • Written as fraction the decimal numbers 0.3 and 0.11 are 3/10 and 11/100 respectively.can see a pattern?use this knowledge to co
    12·1 answer
  • Let’s think of it another way so that we can see the impact of compounding on this investment. For simplicity’s sake, we’ll assu
    14·1 answer
  • A class of 28 students can complete 896 math problems in one day how many problems does each student complete
    7·1 answer
  • I need help please :)
    5·1 answer
  • Find the area of the L shape.<br>9 cm<br>8 cm<br>3 cm<br>20 cm​
    6·1 answer
  • Susan has 61/4 yards of yarn. She needs 3/4 of the yarn to make a mitten. How many yards of yarn does she need to make a mitten?
    5·2 answers
  • Mrs. Harris treated her 1st period with donuts for averaging the highest on the midterm exam. She bought 25 donuts, By the end o
    8·1 answer
  • write a function in terms of t that represents the situation. sales of 10000 decreases by 65% each year.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!