For this, let's have:
n represent each number, the number after it is its place in sequence
/ means divide
n1 /2 = n2, etc.
Hello There!
The correct answer would be "B" this is because we are taking 6 and multiply it by our x column which is the "in" column and adding 1 to what we get.
First, you need to write to expressions to model each situation:
Plan A: 10+0.15x
Plan B: 30+0.1x
Next, set the expressions equal to each other and solve for x:
10+0.15x=30+0.1x
<em>*Subtract 0.1x from both sides to isolate the variable*</em>
10+0.05x=30
<em>*Subtract 10 from both sides*</em>
0.05x=20
<em>*Divide both sides by 0.05*</em>
x=400
The plans would have the same cost after 400 minutes of calls.
To find how much money the plans cost at 400 minutes, plug 400 into either expression. We'll use Plan A:
10+0.15(400)
10+60
70
The plans will cost $70.
Hope this helps!
Answer:
exact answer is the right word dude
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.