1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
15

If John pays $144 for 9 pounds of pears, how much is each pound

Mathematics
2 answers:
Artist 52 [7]3 years ago
5 0

Answer:

$16 per pound

Step-by-step explanation:

We want to find the price per pound.

Therefore, we must divide the cost by the pounds.

\frac{cost}{pounds}

We know it costs $144 for 9 pounds of pears. Therefore, $144 is the cost and there are 9 pounds.

\frac{\$144}{9 pounds}

Divide.

\$16 /pound

It costs $16 for each pound of pears.

soldi70 [24.7K]3 years ago
3 0
Answer: 16


Explanation: divide 144 to 9= 16
You might be interested in
Scott has 16 pounds of fertilizer for his three gardens. He uses 3/8 of the fertilizer in his first garden and 1/4 of the fertil
Advocard [28]
3/8 of the fertilizer is left for the third garden
6 0
2 years ago
Mr. Lafond is building a rectangular dog run in his backyard. He uses 86 feet of fencing to enclose the dog run. The dog run is
prohojiy [21]

Here,

Perimeter (P)=86 feet

Length (l)=25 feet

Let, width(b)= x feet

Then,

Perimeter= 2(l+b)

86=2(25+x)

43=25+x

x=18

Hence, required width is 18 feet...

5 0
3 years ago
A right triangle is shown.
NeX [460]
Could you upload a photo?
7 0
3 years ago
Use the compound interest formula to find the present value P, for the following given values.
Nookie1986 [14]
The question is not valid
3 0
3 years ago
5(a-2b)-3(a-2b)<br><br>algebra2 .-.
d1i1m1o1n [39]
5(a - 2b) - 3(a - 2b)    |use distributive property: a(b - c) = ab - ac

= 5a - 10b - 3a + 6b

= (5a - 3a) + (-10b + 6b)

= 2a - 4b
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3/7x + 5= 8 solve the equation
    12·2 answers
  • What are the solutions to |x + 2| = -13?
    13·2 answers
  • 3.10354 as a fraction
    9·1 answer
  • What are the Missing numbers in this sequence: 24, _, 28, 13, 33, 15, 39, _, _.
    8·2 answers
  • GIVING LOTS OF POINTS AND BRAINLEST
    6·2 answers
  • Round to the nearest tenth <br><br> Thank youuu
    12·1 answer
  • The names Phil,Angelica,Yolanda,Mimi and ed are on slips of papet in a hat A name is drawn without looking What is the probabili
    9·1 answer
  • Need help ASAP ......
    15·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAPPP
    15·1 answer
  • Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!