1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlada [557]
3 years ago
10

Is -1 2/3 rational or irrational

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]3 years ago
6 0

Answer:

rational because -12 can go into 3

Maurinko [17]3 years ago
4 0

Answer: rational

Step-by-step explanation:

You might be interested in
80 girls and boys have planned for a movie. They are in a ratio of 6 girls to 2 boys. How many girls are there?
mina [271]
There are 60 girls 20 boys in this equation.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain the steps for locating the assignment calendar.
meriva
I don’t understand...
8 0
3 years ago
Describe the transformation of ƒ(x) = ex which is given by g(x) = −e2x + 6.
Arte-miy333 [17]

Answer:

g(x) is reflected across the x-axis and translated 6 units up compared to ƒ(x).

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please solve 25/5(2+3)=
Sveta_85 [38]
The answer to this question is 25
3 0
3 years ago
Find equation of the line passing through(0,-3),which has a gradient of 2
WINSTONCH [101]

Answer:

y = 2x - 3

Step-by-step explanation:

y - - 3 = 2(x-0)

y + 3 = 2x

y = 2x -3

7 0
2 years ago
Other questions:
  • When 440 junior college students were surveyed, 200 said they have a passport. Construct a 95% confidence interval for the propo
    9·1 answer
  • What are the pattern for the following numbers, 27, 18, 12, 8?
    11·2 answers
  • Which equation matches the function represented by the table?
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3x - 52
    8·2 answers
  • Tính diện tích S của hình phẳng giới hạn bởi các đường y=x³,y=2-x² và x=-1
    14·1 answer
  • Find the length of the hypotenuse left
    9·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • I’m not quite sure how to find the median..
    7·1 answer
  • What is the solution to –2(8x – 4) < 2x + 5?
    6·1 answer
  • Please help am stuck​ ASAP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!