1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
3 years ago
7

Rachel spent $24.15 on vegetables . She bought 2lbs of onions, 3 lbs of carrots, and 1 1/2 lbs of mushrooms. If the onions cost

$3.69 per lb, and the carrots cost $4.29 per lb, what is the price per lb of mushrooms?
Mathematics
1 answer:
VLD [36.1K]3 years ago
3 0

Answer:

The answer is 0.7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Marco wants to set up 12 small wind turbines with 3 blades each. If 4 wind turbine blades cost $79.74, how much will all the bla
Softa [21]
So, 4 x 3 is 12, so 4 blades cost 79.74 x 3 (because every turbine has 3 blades each) is 318.96

4 0
3 years ago
16.
777dan777 [17]

Answer:

21,800 milliliters

Step-by-step explanation:

Here's a trick.

King Henry Died By Drinking Chocolate Milk.

King = Kilo, Henry = Hecto, Died = Deka, By = Base (liters, grams, meters), Drinking = Deci, Chocolate = Centi, Milk = Milli.

This helps to remember the order so you can move the decimal over the proper amount of times.

If you are starting at the base, and need to move to milli, you will move the decimal place 3 places to the right.

So for 21.8 liters = 21,800 milliliters

6 0
3 years ago
3n + 8 = 53<br> I don’t understand how to find the n
olganol [36]

Answer:

n=15

Step-by-step explanation:

subtract 8 from both sides to get 3n=45

divide both sides by 3 to solve for n to get n=15

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a recent road trip, Lynn drove the same number of miles each day. Overall, she drove 2,080 miles in 4 days. So, she drove at
CaHeK987 [17]

Answer:

520miles per day

Step-by-step explanation:

2080/4=520

5 0
2 years ago
The sale price of an item is $160 after a 20% discount. What was the original price of the item?
rjkz [21]

Answer:

192$

Step-by-step explanation:

u take 160 * .20 that equals 32 the u add 32 to 160

mark brainliest if want

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify the stem of the following number: 231. <br> A. 1 <br> B. 2 <br> C. 3 <br> D. 23
    14·1 answer
  • Find the optimal solution for the following problem. (Round your answers to 3 decimal places.)
    5·1 answer
  • The actual length of the rectangle below is 41 cm. Using the scale drawing below, find the actual width.
    5·2 answers
  • HELPPPPPP PLEASEEEE HELP HELP
    7·1 answer
  • The part (aka "is") = 8 and the percent is 42, what is the whole (aka
    11·1 answer
  • In the figure, j∥k and m∠2 = 117°. What is the m∠3? Enter your answer in the box. ° Line t diagonally crossing parallel lines j
    12·2 answers
  • Find the slope of the line. (4, - 19), (1. - 1)
    11·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzz help meee answer plzzzzz
    15·2 answers
  • Can the sides of a triangle have lengths 7, 7, and 1?
    14·1 answer
  • The second side of a triangular deck is 3 feet longer than the shortest side and a third side that is 3 feet shorter than twice
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!