1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anni [7]
3 years ago
6

The amount of time (in hours) that Sam studied for an exam on each of the last five days is given below. 1.7 7.7 8.3 1.6 5.1 Fin

d the mean study time.
Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
5 0

Answer:

The mean is 4.88 hours / day

Step-by-step explanation:

To calculate the mean we just add the values and divide by the number of items (in this case we add the hours and divide by the number of days)

so the equation would be

\frac{1.7+7.7+8.3+1.6+5.1}{5}=4.88

You might be interested in
The radius, R, of a sphere, is 6.3cm. Calculate the sphere's volume, V.
sleet_krkn [62]

Answer:

V = 1046.9

Step-by-step explanation:

The equation for volume is (4/3)pi r^3

substitute 3.14 in for pi and 6.3 in for r so (4/3)*3.14*6.3^3

6 0
2 years ago
Help meeeeeeeeeeeeee​
AVprozaik [17]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Extra point brainllyest plz answer asap 4 2/5 + 5 2/6
g100num [7]
9.7333333333333333334
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Good Moring Question<br><br> Is (2, 0) a solution of the inequality? Why or why not?
nignag [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

I dont even know

8 0
2 years ago
The sum of two numbers is 30. one number is 12 more than the second number. what are the two numbers
astraxan [27]

Answer:

18 and 12

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two points along a straight stick of length 36 cm are randomly selected. The stick is then broken at those two points. Find the
    14·1 answer
  • A printer needs 12,000 good copies of a flyer for a particular job. Previous experience has shown that she can expect no more th
    10·1 answer
  • Maddie climbed 48 mountain in 12 month. find her climbing rate in mountain per month<br>​
    13·1 answer
  • Help plz:( (plz show work)
    10·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • 30-[11+{18-(48÷8×2)}+7]+15
    8·1 answer
  • PLS HELP WILL GIVE BRAINEST
    9·2 answers
  • Find the area of the circle. Round your answer the nearest whole number, if necessary.
    15·1 answer
  • The base of an isosceles triangle is 12 cm and its perimeter is 48 cm find its area​
    6·2 answers
  • What is the length of the hypotenuse of the triangle?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!