1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
15

Complete the equation, and tell which property you used 11+(19+6)=(11+)+6

Mathematics
1 answer:
Svetach [21]3 years ago
3 0

Properties:

1) a+ b = b+a      Commutative

2) (a + b) + c = a + (b+c)        Associative

3) a(b+c) = ab + ac            Distributive

Here we are given

11 + (19 + 6) = (11 +___) + 6

The number 19 is missing on the right.

So we have

11 + (19 + 6) = (11 +19) + 6

This looks like Property 2 above.

Hence it is associative property.

You might be interested in
Michael sold his painting for $50. He sold his painting for $10 less than its original price. At what price did Michael buy the
netineya [11]
It would be 60. He sold his painting for 50 which was 10 less that the original price. So 50+10=60
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you walk me through on how to do this
denpristay [2]

Answer:

h=v/πr²

Step-by-step explanation:

v=πr²h

v/π=r²h

v/πr²=h

3 0
3 years ago
Pattern A follows the rule "add 3" and Pattern B follows the rule "add 4." Pattern A 1 4 7 10 13 Pattern B 5 9 13 17 21 Which or
IceJOKER [234]

Answer:

(1,5) (7,13) (10,17) (7,13)

Step-by-step explanation:

1 4  7  10  13

5 9 13 17 21

6 0
1 year ago
Tara and Edith share a sum of money in the ratio 13 : 12
svlad2 [7]

Answer:

She receives 108.33% ( or $108.33)

Step-by-step explanation:

Tara receives $108.33 because 13/12 into a percentage =108 times 100

which = 108.33.That's all there is to it! Hope you have a great day.

5 0
2 years ago
An 11 lb turkey cost $15.00 while the 16 lb turkey is on sale for $20.00. How much would you save with the sale price? Please sh
lidiya [134]
Find the base price per pound, $15/11, or $1.36 = 1lb, then multiply it by 16, 16 x 1.36 = $21.82. Now just subtract $20 from $21.82 = $1.82. So, You would save, on average, $1.82 by buying the sale.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED HELP FAST PLEASE<br> Evaluate the limit.<br><br> a.4<br> c.1<br> b.2<br> d.limit does not exist
    5·1 answer
  • This<br> Is the questions I need help with
    14·1 answer
  • Mark has made a $2000 down payment on an apartment. The total cost of the apartment for the year is $12000. He pays monthly paym
    13·1 answer
  • PLEASE HELP
    6·2 answers
  • a rectangular prism has a volume of 1008 cubic centimeters. if the length of the prism is tripled, what will be the volume of th
    6·1 answer
  • Cory has only dimes in his piggy bank. A dime is worth 10 cents. Which could be the value of the money in Cory's piggy bank?
    5·1 answer
  • Help pleaseee guysss
    7·1 answer
  • Identify the initial value and rate of change for the graph shown
    13·2 answers
  • Please please please help fast
    12·1 answer
  • If f(x) = 1-x^2+x^3, then f(-1)=
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!