Answer:
16 ft
Step-by-step explanation:
Let the width of the rectangle be x ft
Therefore, length = (x + 2) ft
Area of the rectangle = 15 square ft

Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
y=-3x+3/2
Step-by-step explanation:
move 6x to the other side
2y=-6x+3
then divide y
y=-3x+3/2
Perpendicular lines have the negative reciprocal slope, so the slope of your new line will be -1/4 and the current equation will be as follows:
y = -1/4x + b
(where b is the y intercept)
to find b, plug in point A and you'll get:
2 = -1/4(16) + b
2 = -4 + b
6 = b
the equation will be:
y = -1/4x + 6