1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
abruzzese [7]
3 years ago
7

A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
yanalaym [24]3 years ago
6 0

Answer:

$0.96

Step-by-step explanation:

To find the unit price is to find the price of 1 meter.

9m = $8.64

1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96

You might be interested in
The number 6 is a member of which four groups of real numbers?
mihalych1998 [28]
B. Integers
C. Whole Numbers
D. Rational Numbers
E. Natural Numbers
4 0
4 years ago
A square has a side length of 4 cm. What is the length of the diagonal of the square? What is the length from the corner to the
masya89 [10]
The length of the diagonal of the square is the square root of 32 which equals approximately 5.6569.
The length from the corner to the center of the square is half of the diagonal which is 2.8284. I hope this helps!
7 0
3 years ago
Find the volume of the following solid figure. A rectangular solid has sides of 10.5 cm, 6.5 cm, and 8.5 cm. What is its volume?
Zolol [24]
580.125 cm3 is the answer.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of three consecutive odd numbers is 69. What is the biggest number?
ohaa [14]

Answer:

25 is the answer

Step-by-step explanation:

21 23 25

6 0
3 years ago
Help 7th Grade math will get Brainliest
Bumek [7]
Formula : 2 x pie x radius
1. 2x3.14x3=18.84in
2.2x3.14x6=36.48yd
3.2x3.14x4=25.12ft
4.2x3.14x12=75.36yd
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If you have a string of lights and one light that goes out but the others stay lit, which type of circuit do you have?
    9·2 answers
  • 3x=y y=9 Solve for x.
    15·2 answers
  • If x equals 10 and y equals 1 what is x / 2+(y+3)
    14·1 answer
  • The price of an 8-minute phone call is $1.20. What is the price of a 17-minute phone call?
    11·1 answer
  • Solve for X<br> Please explain step by step
    13·1 answer
  • Solve the following system of equations:<br> -2x+y= 1<br> -4x+y= -1
    13·2 answers
  • PO =
    10·1 answer
  • If 24= 2f+3f+f, find f​
    13·2 answers
  • A store buys 12 sweaters for $96 and sells them for $264. How much profit does the store make per sweater?
    8·2 answers
  • Buying a $36,000 new hybrid SUV with $3000 paid up front and the rest borrowed at 4.2%
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!