1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
2 years ago
15

Adult tickets to a concert sold at $8, while student tickets cost $5.

Mathematics
2 answers:
geniusboy [140]2 years ago
4 0

Answer:

30 Tickets

Step-by-step explanation:

MrRissso [65]2 years ago
3 0
30 tickets

Step by step:
When you multiply 30x8 you get 240. You multiply by 8 because that is how much one adult ticket costs. And they tell you that they sold a total of 70 tickets, which means to find the number of children tickets that were sold would be 70-30=40. Then to prove that for sure, multiply...

40x5=200. You multiply by 5 because that is how much one children ticket costs.

Then when you add the totals of the adult tickets sold and the children tickets sold, you get $440, which means that 30 adult tickets were sold!!

You can use this same process for problems like these or to verify the answer!

Please give me brainliest!
Hope this helped!
You might be interested in
Help please ! I need the answer ASAP
amm1812

Answer:

(f + g)(1) =  - 3

Step-by-step explanation:

(f + g)(x ) = (2x - 3) + (4x - 6) \\  = 6x - 9 \\  \\ (f + g)(1) = 6(1) - 9 \\  = 6 - 9 \\  =  - 3

I hope I helped you^_^

5 0
3 years ago
Which equation represents the vertical line passing through (1,-9)?
MArishka [77]
-9 cause you’ll be looking at the vertical line
6 0
2 years ago
2 tons of mulch cost $11,800.00. What is the price per pound?
Travka [436]

Answer:

$2.95/lb

Step-by-step explanation:

2 tons to lbs= 4000lbs

11,800/4000=2.95

3 0
3 years ago
Which of the following steps could be used as a shortcut method to multiply 12 by 50?
likoan [24]
We must remember that 50 x 2 = 100. Multiplying numbers by 100 would be easier since all we have to do is add two zeros after. For example, 62 x100 = 6200. Since we multiplied a number by 2, we must divide it by 2 after getting the product. To make this more clearer, for 12 x 50, for example, we have 12 x 50 = (12 x 100)/2 = 1200/2 = 600 Thus, the answer is C<span>.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I really need help before tomorrow, but my question is,
BigorU [14]

Answer:

\tt \: x.( - 1).( - x).(1)

\longrightarrow \tt ( -  x). (- x)

\longrightarrow  \boxed{\tt{x}^{2} }

  • Our final answer : x^2

------- HappY LearninG <3 --------------

7 0
1 year ago
Other questions:
  • 5 less than the quotient of a number y and 2
    15·1 answer
  • BRAINLIEST + POINTSSSS<br><br> Can someone explain me this step by step? Pleaseeeee
    7·1 answer
  • Cindy has 2 boxes of pencils. Patrice has 5 boxes of pencils. Each box has the same number of pencils in it. Write an expression
    5·1 answer
  • Solve by substitution. Show each step of your work.
    7·2 answers
  • Identify entry Q23 .
    14·1 answer
  • William says that 15years from now his age will be 3 times his age 5 years ago if x represents williams present age complete the
    10·1 answer
  • What is the solution to the System of Equations graph below?
    7·1 answer
  • 2 x 9 = 8 + w <br><br> please show work. best answer will get brainliest.
    8·2 answers
  • Please help and work out both questions! ill give brainlest and 20 points
    11·2 answers
  • isaacs new panoramic television is 40 inches and 9 inches high. what is the diagonal size of Isaac’s television?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!