1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
3 years ago
5

Whats an equivalent ratio for 24:56

Mathematics
1 answer:
DedPeter [7]3 years ago
5 0
3:7 IS THE SAME AS 24:56 in its simplist form
You might be interested in
Answer quickly pls ill mark brainliest
murzikaleks [220]

Answer:

32x - 24y - 5

Step-by-step explanation:

That's the answer that I got on the question

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?
motikmotik

Answer:

8.48

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
One pattern believe fabric sells for $15 for every 2 yards, and another sells for 37.50 every 5 yards do these fabrics have the
Elenna [48]
We need to find out how much is worth one yard in both fabrics, so we divide $15.00 by 2 and $37.50 by 5:

$15.00 ÷ 2 = $7.50 per yard
$37.50 ÷ 5 = $7.50 per yard

As both prices per yard are the same, the answer is: <span>Yes, these fabrics have the same unit cost.</span>

5 0
3 years ago
One-fourth of a number is five-eights. Find the number. Simplify your answer
NNADVOKAT [17]

Answer:

2.50 or 2.5

Step-by-step explanation:

1/4=.25 so 25% of a number=5/8=0.625

So we multiply .625*4 to get the number. Since it's 25% and we want 100% to get it back to the original number

.625*4=2.50 or 2.5

5 0
3 years ago
A swimming pool in the shape of a rectangular prism is 30 feet long.15 1/2 feet wide,and 6 feet deep.How much water could the sw
goldfiish [28.3K]
It would be 2790 units squared
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with this integral<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cint%5Climits%20%5Cfrac%7Bdx%7D%7Bx%5E%7B2%7D-4x-13%7D" id
    12·1 answer
  • Evaluate :<br> 5 - 3 x when x = - 7<br> Substitute - 7 for x.
    5·2 answers
  • how to write a system of linear equation that represents the situation you sell 14 more tickets than your friend sells together
    10·1 answer
  • Given f(x) = 1/2x - 5, find f^-1(x)
    8·1 answer
  • What are two equivalent ratios for 1/8
    14·1 answer
  • Someone please help me :((
    7·1 answer
  • Log(10) u = 3/2 log(10) 4
    8·1 answer
  • A cereal box has 30% more cereal in its new box. The original box held 33.5 ounces. How much cereal does the new packaging hold?
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME QUICKLY PLEASE SOMEBODY I WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Simplify fully125y2/10xy​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!