Answer:
I:23/48
ii 25/48
Step-by-step explanation:
30min=0.5hr
total time exercised: 11+0.5=11.5hr
Divided by total hours of a day:
11.5/24=115/240=23/48
ii:(48-23)/48
9514 1404 393
Answer:
(d) 5a²
Step-by-step explanation:
![\displaystyle\sqrt[3]{125a^6}=\sqrt[3]{5^3a^6}=\sqrt[3]{(5a^2)^3}=\boxed{5a^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdisplaystyle%5Csqrt%5B3%5D%7B125a%5E6%7D%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B5%5E3a%5E6%7D%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%285a%5E2%29%5E3%7D%3D%5Cboxed%7B5a%5E2%7D)
__
The applicable rules of exponents are ...
(a^b)^c = a^(bc)
∛a = a^(1/3)
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
The answer is 771/100 or 7 and 71/100
You divide by 1 but to do that, you must move the decimal so that there are only whole numbers, but if you move the decimal, then you have to do the same for 1 but you move it to the right instead of the left=771./100.
Answer:
y = 5x - 4
for the x values..
y = -4
y = 1
y = 6
Step-by-step explanation: