1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
2 years ago
10

Delwazic Inc. is a multinational corporation (MNC) that creates products specialized for a few host countries. It manufactures b

erets in France, cowboy hats in the United States, bowlers in the United Kingdom, and bush hats in Australia. In this scenario, Delwazic Inc. is most likely a(n) ________.
Business
1 answer:
GREYUIT [131]2 years ago
4 0

Answer:

Delwazic Inc. is a multinational corporation (MNC) that creates products specialized for a few host countries. It manufactures berets in France, cowboy hats in the United States, bowlers in the United Kingdom, and bush hats in Australia. In this scenario, Delwazic Inc. is most likely a monopolist

Explanation:

A monopolist is solely responsible for sales of products to many buyers, such market is termed a monopoly market

You might be interested in
Zachary Manufacturing Company has an opportunity to purchase some technologically advanced equipment that will reduce the compan
Svet_ta [14]

Answer:

IRR = 8%

Don't accept the project

Explanation:

The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.

IRR can be calculated using a financial calculator:

Cash flow in year 0 = -9,187,846.67

Cash flow each year from year 1 to 11 = 1287000

IRR = 8%

Because the IRR is less than the hurdle rate, the project shouldn't be accepted.

To find the IRR using a financial calacutor:

1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.

2. After inputting all the cash flows, press the IRR button and then press the compute button.

I hope my answer helps you

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How does a policy manual help an organization
eimsori [14]
It helps an organization because that is their rules and regulations and standards that employers have to follow. An example of how the manual can help an organization is if you purchase something and the policy says you have 30 days to return it and you return it 31 days later they will not be able to take it because that is one of their rules. 
4 0
2 years ago
A real estate loan where a homeowner receives monthly payments based on accumulated equity rather than a lump sum and is repaid
ivanzaharov [21]

Answer:

reverse annuity mortgage

Explanation:

The term that is being described is known as a reverse annuity mortgage. Like defined in the question, this is a loan that allows you to cash in some of your home's equity without actually needing to sell the entire real estate property and move out of your home. Instead the loan is secured against the value of your home and monthly payments are paid to the owner that asked for the loan.

6 0
3 years ago
Magic Realm, Inc., has developed a new fantasy board game. The company sold 45,000 games last year at a selling price of $66 per
storchak [24]

Answer:

Please see below and attached.

Explanation:

1a. Prepare a contribution format income statement for the game last year. The Net operating income is $90,000.

1-b The degree of operating leverage

= $10.

2a. Net operating income increases by 220%

2b. Total expected net operating income is $288,000.

Please find attached detailed breakdown of the answers provided above

7 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The purpose of a W-4 form is to _____.
    7·2 answers
  • North Shore Community College reimburses faculty members $.298 per mile to go to a workshop. Professor Wales submitted her trave
    10·1 answer
  • Every year, management and labor renegotiate a new employment contract by sending their proposals to an arbitrator, who chooses
    5·1 answer
  • Linda is a qualifying widow in 2018. In 2018, she reports $80,000 of taxable income (all ordinary). What is her gross tax liabil
    5·1 answer
  • What is the name of the diagram that shows physical needs must be met befroe all other needs and wants?
    8·1 answer
  • Determining Cash Flows from Financing Activities Nichols Inc. reported the following amounts on its balance sheet at the end of
    13·1 answer
  • Oscar makes purchases of an existing product (X) such that the marginal utility of the last unit he consumes is 10 utils and the
    8·1 answer
  • Rhett made his annual gambling trip to Uwin Casino. On this trip Rhett won $250 at the slots and $1.200 at poker. Also this year
    5·1 answer
  • Dr. Bahri discusses how fast an organization can implement lean, what are the two dimensions of lean and how do they relate to o
    15·1 answer
  • A hypothetical interest rate whose only function is to compensate lenders for the opportunities they forgo by not having access
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!