1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
14

What is the simplified form of the following expression

Mathematics
1 answer:
bazaltina [42]3 years ago
6 0

the second option

Step-by-step explanation:

root 4 16 is 2

root 4 powers mean divide by 4

You might be interested in
Are the graphs of the lines in the pair parallel? Explain.<br><br> y = 5x + 6<br> –18x + 3y = –54
raketka [301]
I hope this helps you



y=5x+6 this lines slope= -5


-3 (6x-y)= -54


6x-y= 18

y= 6x-18 this lines slope= -6


parallel lines slopes equal

-5 is not equal -6 not parallel



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Camillo needs 2,400 oz of jelly for the food challenge. If 48 oz of jelly cost $3.84, how much will Camillo spend on jelly? Expl
olga2289 [7]

My Answer:

Well he will spend I a lot I will say. But the steps to get to find out the answer are not that hard. The first step is to find out how much he needs. For this challenge he need 2,400 oz of jelly. Next we will divide that number by 48 oz. That number is how many jellies you will get if you spend $3.84. When you divide that you will get 50. Now you will multiply 50 and 3.84. After you multiply that you will get $192. That is how much Camillo is spending on jellies. I hope this has answerd your question

Another possible answer:

First, find the unit price of the jelly. The unit cost of jelly is $0.08 per ounce. Next, find the total price of 2,400 oz by multiplying the unit price by the quantity. The total price is $192.

3 0
3 years ago
In converting 9 yards to inches, what unit (omit the number) would you place in the numerator of your ratio? Remember that there
mamaluj [8]

Answer:

  inches

Step-by-step explanation:

The "to" unit goes in the numerator. (The "from" unit goes in the denominator.) Since we're converting to inches, the numerator of the conversion factor has units of inches.

_____

  9 yd = 9 yd × (36 in)/(1 yd) = 324 in

5 0
4 years ago
One angle of an isosceles triangle measures 34°. Which other angles could be in that isosceles triangle? Choose all that apply.
Dahasolnce [82]

Answer:

isosceles triangle. two sides equal

i.e 90°

90-34=56

7 0
3 years ago
Please help, I need the answer
Oxana [17]
9189.15 ft (this is the answer and I have not rounded it)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Answer this plzzzzzzz?
    9·2 answers
  • What is the result when 8x+3 is subtracted from-2x+5
    15·2 answers
  • May someone help? 1+pq use p=6 and q=5
    14·2 answers
  • Graph the image of the given triangle after the transformation with the rule (x, y)→(x+3, y−5) .
    12·2 answers
  • HELP PLS!!Given the following data calculate the correlation coefficient. Then describe the correlation based on the correlation
    13·2 answers
  • *HELP ME PLS* Megan is making quilts that require 11 feet of cloth each. She has 50 feet of cloth. Write an inequality and solve
    12·1 answer
  • Can I have help with number 38?
    12·1 answer
  • A rectangle has a length of 10 inches and a width of 5 inches. If the length is increased by x inches and the width decreased by
    11·1 answer
  • Evaluate: 5c + 7d - 5 for c = -2 and d=3
    12·2 answers
  • The container of orange juice held 5 1/3 cups of juice. If a serving of orange juice is 7/8 of a cup of orange juice is to the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!