1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
5

Four notebooks 4.40. how many notebooks can you buy for 6.60.

Mathematics
1 answer:
denis23 [38]2 years ago
6 0
We know we have $4.40 for 4. Divide 4.40 by 4, you get 1.10. So it's $1.10 per notebook. Therefore, divide 6.60 by 1.10. You get 6, so you can get six notebooks with $6.60.
Hope this helps!
You might be interested in
Based on the table below, evaluate f(1).
Jobisdone [24]

Answer:

f(1) = 24

Step-by-step explanation:

f(1) is the value of f(x) when x = 1, that is from the table

f(1) = 24

3 0
3 years ago
Simplify the expression:<br>15 + 3(2 + 8) - 42​
SVETLANKA909090 [29]
The answer is three!!!!!!!!!!!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better buy: 3 pounds for $3.87 or 5 pounds for $6.65?
ANEK [815]
5 pounds for 6.65 because you will get more pounds for a good amount of money.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ms.Jackson went to the local market to buy 50 pieces of fruit. Out of the 50 pieces of fruit she bought, 14 were apples. What fr
harkovskaia [24]

Answer:

A

Good luck kid mark me most brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!!<br> find h(8)-f(-7)
kari74 [83]
Close all yours tabs
6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the inverse of the function f(x) = x – 12?
    7·1 answer
  • Suppose TS ≠GS and LS≈MD. What additional information is needed to prove the two triangles congruent by SAS?
    11·2 answers
  • If ( 2 x 1) (0 x -1) = ( 15 ), then the value of x is
    6·1 answer
  • Please help me on these using conversion factors. And please include work and tell me which one is greater
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!
    14·1 answer
  • A train traveled 325 miles in 5 hours. What was the trains average rate of speed in miles per hour?
    5·1 answer
  • Please help!! I’ll mark you as brainly
    8·2 answers
  • In two or more complete sentences describe why the range of y = cos(x) Is -1
    15·1 answer
  • Two friends share 3 fruit bars equally.How much does each friend get?
    7·2 answers
  • What is the volume of the cone?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!