Answer: Light bulbs.
Step-by-step explanation:
Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.
Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.
Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.
Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.
Two fractions are equivalent if the product of the numerator of the first and the denominator of the second is equal to the product of the numerator of the second and the denominator of the first.
4 x 2 ___ 16 x 0.25
8 is not equal to 4
Thus, they are not equivalent.
The Multiplication Property of Zero.
It states "the product of any number and zero is zero". Even if there are more than one multiplier - it is still 0.
So 5 x 0 = 0
100 x 0 = 0
41 x 0 x 3 = 0
etc.
Answer:
d
Step-by-step explanation:
Hadley paddled a canoe 2/3 mile in 1/4 hour. it will be 4 times more in an hour because 1/4*4=4/4=1. 2/3*4=8/3=2 2/3