1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
14

Find all the powers of 4 in the range 4-1000

Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]3 years ago
3 0

4¹ =  4
4² =  16
4³ =  64
4⁴ =  256

(4⁵ =  1,024  too big)

You might be interested in
6(v+2) - 7v = 6 + 5v​
slava [35]

Answer:

v = 1

Step-by-step explanation:

6(v+2) - 7v = 6 + 5v

open Parentheses

6*v=6v

6*2=12

New equation:

6v + 12 - 7v = 6 + 5v

simplify

12 - v = 6 + 5v

match like terms

6 = 6v

solve

1 = v

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Each kid eats the same amount of food each morning.
Serhud [2]

Answer:

a) One kid eat tubs of yogurt = 1.3 tub of yogurt

b) One kid eat granola = 3.33 ounces

c) cost to feed one kid each morning is $1.12

Step-by-step explanation:

Three kids eat tubs of yogurt = 4

Three kids eat granola = 10 ounces

Cost of one tub of yogurt = 54 cents

Cost of 10 ounces of cereal = $1.26

a) One kid eats how many tubs of yogurt in a morning?

Three kids eat tubs of yogurt = 4

One kid eat tubs of yogurt = 4/3

                                            = 1.3 tub of yogurt

b) How many ounces of granola does a kid eat each morning?

Three kids eat granola = 10 ounces

One kid eat granola = 10/3

                                  = 3.33 ounces

c) How much does it cost to feed one kid each morning?

Cost of 1 tub of yogurt = 54 cents

Cost of 1.3 tub of yogurt = 54*1.3 = 70.2 cents

Converting cents to dollar:

100 cents = 1 dollar

70.2 cents = $0.7

So, Cost of 1.3 tub of yogurt (for one kid)= $0.7

Cost of 10 ounces of cereal = 1.26

Cost of 1 ounce of cereal = 1.26/10

Cost of 3.33 ounces of cereal = (1.26/10)*3.33

                                                 = $0.42

Cost of 3.33 ounces of cereal (for one kid) = $0.42

Total cost for each kid = $0.42+$0.7 = $1.12

So, cost to feed one kid each morning is $1.12

7 0
2 years ago
Seven times the difference of a number and 1
weeeeeb [17]
Describe that better
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Justine is planting flowers in a line that is 1/2 of a yard long. She is going to plant 6 flowers. How far apart will each flowe
erica [24]

Answer:

3 inches apart

Step-by-step explanation:

1/2 yard is 1ft. 6in. in decimal that is 1.5 ft

1.5 ÷6 = 0.25ft

0.25ft is 3 inches so the answer is three inches apart

6 0
3 years ago
How do i find the answer
Dvinal [7]
You do!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • There is a great deal of "earnestness" going on so far in the play.
    11·1 answer
  • You work for a packaging company. The total weight of a container and its contents is 48 pounds. The contents of the container a
    8·2 answers
  • What is the best compounding period through annuity to pay back a debt of $4500 for college through 4 years?and why? Note:compou
    6·1 answer
  • Evaluate 1−4×(−3)+8×(−3)
    6·2 answers
  • Express each ratio as a fraction in simplest form. Hint: 1 yard = 3 feet.<br><br> 9 yards to 48 feet
    13·1 answer
  • There were 700 spectators the ratio of men to women is 17:18 how many women attended​
    7·1 answer
  • The function f(x) = { x + 1 is used to complete this Which statements are true of the given function? Check all that apply. tabl
    10·1 answer
  • Solve for x<br>7x = 2<br>Give your answer as a fraction in its simplest form​
    9·1 answer
  • 136 X 24 in Standard Algorithm
    11·1 answer
  • Describe two ways the Earth moves.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!