1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
13

Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?

Mathematics
1 answer:
vova2212 [387]3 years ago
3 0
4 \frac{1}{4} \: Pounds = 17 \: USD \\ \frac{17}{4} \: Pounds = 17 \: USD \\ 1 \: Pound = 17 \times \frac{4}{17} = 4 \: USD

!! Hope It Helps !!
You might be interested in
Math assignment cant get it
kupik [55]

Answer:

y = -1/2x + (-1)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The tree diagram below represents the following scenario:
zaharov [31]

Nooooo way mannnnn whatttttttttttttt

5 0
3 years ago
Find the cost per square meter of the following grass seed. Round your answer to the nearest cent.
Nadya [2.5K]

32 centis the answer to your question all you do is divide 460 into 14.72 and you'll have your answer

6 0
3 years ago
What is 34/33 Simplified?
Pani-rosa [81]
Simplified it would be 1 1/33
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio of boys to girls in the school is 1 to 4. If there are 20 girls, how many boys are there?
vaieri [72.5K]

The answer is 5.

20 / 4 = 5

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • AJ purchased a new TV for $1200. The regular price of the TV was $1500.what percent did AJ save buying it on sale ?
    9·1 answer
  • Please please help me and fast
    11·1 answer
  • Find the product. (r – 8)(r + 3)
    10·1 answer
  • 50 POINTS pls answer the picture
    11·2 answers
  • What is 40% in fractions
    14·2 answers
  • Please help me! Please don't get it wrong ;-;
    8·1 answer
  • Victoria is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $2 and each ride costs $4. Victoria spent $16 altogeth
    10·1 answer
  • While lifting weights, Jacob adds 9.08 kilograms to his bar. About how many pounds does he add to his bar?
    7·1 answer
  • Litter such as leaves falls to the forest floor, where the action of insects and bacteria initiates the decay process. Let A be
    6·1 answer
  • 7 a) The table shows the masses of the planets in our solar system.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!