1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
il63 [147K]
3 years ago
13

A yogurt shop offers 3 different flavors of frozen yogurt and 15 different toppings. How many choices are possible for a single

serving of frozen yogurt with one topping?
Mathematics
2 answers:
Inessa [10]3 years ago
7 0

Answer:

The answer it 10

Step-by-step explanation:

Dont listen to the verified dude

matrenka [14]3 years ago
3 0
For these kinds of problems you just multiply the two numbers so 15(3)=45
there are 45 choices possible
You might be interested in
A technique that allows shoppers to compare prices?
Roman55 [17]

A) comparison shopping is the answer

3 0
3 years ago
Eva bought 3 rainbow trout for dinner. They weighed 3 Ib 5 oz, 2 Ib 12 oz, and 3 Ib 8 oz. She cut off the heads and the tails an
Y_Kistochka [10]

The amount of waste is 22 oz

<h3>How to determine the waste amount?</h3>

The weights of the 3 rainbow trouts are:

3 Ib 5 oz, 2 Ib 12 oz, and 3 Ib 8 oz.

The total weight is:

Total = 3 Ib 5 oz + 2 Ib 12 oz + 3 Ib 8 oz

Evaluate the sum

Total = 8 Ib 25 oz

The amount she was left with is 8 Ib 2 oz

Subtract this amount from the total

Waste = 8 Ib 25 oz - 8 Ib 2 oz

Evaluate

Waste = 22 oz

Hence, the amount of waste is 22 oz

Read more about sum and difference at:

brainly.com/question/10739762

#SPJ1

8 0
2 years ago
The formula for the area A
chubhunter [2.5K]
A = 1/2h(b1 + b2)
2A = h(b1 + b2)
2A/h = b1 + b2
b1 = 2A/h - b2
6 0
3 years ago
A rock climber averages 12 3/5 feet per minute. How many feet does the rock climber climb in 30 minutes.
netineya [11]

378 feet

Its to long to explain but thats the answer

5 0
3 years ago
Marking brainliest!!<br><br> What should I put for the second question? I am confused. HELPP
NARA [144]
One could analyze sources that were created by experts. In this case, you should look for a source that shares the same main argument, which is that people should pay for things that they own. People with credentials are credible (for the most part), and can be trusted. If experts have the same ideas and opinions in their respective fields, your thesis can be verified.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • 3. The box-and-whisker plot below shows the heights,in inches, of the students in a 7th grade class.What percentage of the heigh
    11·1 answer
  • 3. Katryn has a bag of 150 pieces of candy. 58% of the candy
    7·1 answer
  • A company is paying a local television station to run its commercials. The cost for running commercials is a one-time campaign f
    5·1 answer
  • What is the percent of 19 and 5
    11·2 answers
  • 0.79 x 3.7 =<br> please explain your process
    8·1 answer
  • If one person takes six hours to paint a house in another person takes 10 hours to paint house how long does it take them to pai
    8·1 answer
  • What is the area of the triangle formed from (0,-3), (0,4), and (4,-3)?
    13·1 answer
  • Diego had $21.32 and gave $9.50 to Elena. How much did he have left?
    15·1 answer
  • A box is 21 centimeters tall How tall would the box measure in meters Enter your answer in the box​
    6·1 answer
  • Can someone help with this problem please.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!