1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
3 years ago
12

Attached below, help a dude out B)[ will give brainliest if correct :) ]

Mathematics
1 answer:
zhuklara [117]3 years ago
5 0

Answer:

The answer to your question is letter C

Step-by-step explanation:

Data

f(1) = 6

f(n) = 1/3f(n - 1)

The first five terms

2nd term =  f(2) = 1/3 (2 - 1) = 1/3(1) = 1/3          6 + 1/3 = 6 1/3

3rd term     f(3) = 1/3(3 - 1) = 1/3(2) = 2/3          6 + 2/3 = 6 2/3

4th term       f(4) = 1/3(4 - 1) = 1/3(3) = 3/3 = 1     6 + 1 = 7

5th term       f(5) = 1/3 (5 - 1) = 1/3(4) = 4/3         6 + 4/3 = 6 4/3

You might be interested in
Can somebody please help me? :)
zhannawk [14.2K]

Answer:

33ft

Step-by-step explanation:

12ft + 4ft + 7ft + 10ft = 33ft

7 0
3 years ago
What is the solution of x in 2-3(6-2x)=1/2(10x-8)
avanturin [10]

Answer:

answer is 12

....

.

.

...

.

. :-)))

4 0
3 years ago
A corporate team-building event costs $2 for every attendee. Write an equation that shows the relationship between the attendees
nasty-shy [4]

Answer:

y = 2x

Step-by-step explanation:

1. attendee = x

2. cost = y

3. for each attendee [x], you have $2 of cost, so for each 1 x, you have 2 as result

4. Thus, y = 2x

6 0
2 years ago
What simple machine is similar to a pulley?
jek_recluse [69]
A lever in like a pully becasue it can pull just as so. Hope that helped. It is what my teacher taught me. 

5 0
3 years ago
Write a real-life word problem that involves one-variable equation. Discuss how you would go about solving this problem.
GalinKa [24]

Answer:

A waiter at a restaurant earns 10 dollars per hour. How much money is earned in 4 hours?

Equation: m = 10h

m = money earned

h = hours worked

Plug in 4 for (h)

m = 10(4)

m = 40 dollars

The waiter earns 40 dollars in 4 hours.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • two steamers leave a port on a river at the same time traveling in opposite directions each is traveling 80 miles per hour how l
    12·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • If any one wana talk to me ill give you mu tomy meting
    8·2 answers
  • Idk know the answer
    9·2 answers
  • Help, please I just can't.
    7·1 answer
  • 2 3/4 ÷ 3 2/3 ⋅ 3 3/4 ÷ 2 1/2
    12·1 answer
  • How
    12·1 answer
  • PLZ HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIEST<br> PLEASE SHOW WORK
    5·1 answer
  • NO BOTS!!!!!!!!!!!!<br> Plz help me with this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!