1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makkiz [27]
2 years ago
8

Alan drew a polygon with four sides and four angles. All four sides are equal.None of the angles are right angles.What figure di

d Alan draw

Mathematics
1 answer:
lora16 [44]2 years ago
7 0
Alan drew a rhombus, all four side are equal but none of the angles are right.

You might be interested in
What is this I'm having a struggle
chubhunter [2.5K]
My exact answer is 2.2
5 0
3 years ago
Singh works at a restaurant where he is paid by the hour plus time-and-a-half for his hours over 40. Last week he worked 3 hours
Stolb23 [73]

Answer:

The hourly wage is $8.55 per hour

Step-by-step explanation:

Step 1: Determine the expression for the gross pay

Total gross pay=(Unit rate per hour×number of hours(≤40))+(Overtime rate×number of overtime hours)

where;

Total gross pay=$380.48

Unit rate per hour=x

Number of hours=40 hours

Overtime rate=x×(1 1/2)=1.5 x

Number of overtime hours=3 hours

Step 2: Replace to solve for hourly wage

380.48=(x×40)+(1.5 x)×3

40 x+4.5 x=380.48

44.5 x=380.48

x=380.48/44.5

x=8.55

The hourly wage is $8.55 per hour

5 0
2 years ago
Convert 123 cm to dam
kondaur [170]
123 centimeters into dekameters
0.123
10 centimeters = 1 decimeter
100 decimeters = 1 dekameter
Therefore, 100 centimeters = 10 decimeters = 0.1
23 centimeters = 2.3 decimeters = 0.023
0.1 + 0.023 = 0.123 dam
8 0
3 years ago
Please help me out.​
grandymaker [24]

Answer:

it's 4

Step-by-step explanation:

big brainnnnnnnnnn

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Set up a proportion to solve for x in the following similar<br> triangles.
MaRussiya [10]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Write 2/3 as an equivalent fraction with denominator 6.
    14·2 answers
  • Name: Joseph Sandoval, single, 1 exemption. Pay Rate: 5? per unit Unit produced: M-900, T-840, W-825, T-905, F-910
    6·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • Please help!! Which choice is equivalent to the expression below?
    6·1 answer
  • What is the growth factor of the following example? Assume time is measured in the units given.
    7·2 answers
  • Hello the math quizzes help
    10·1 answer
  • Which of the following is equal to 3m – 4n+5m+3n
    15·1 answer
  • Select all the expressions that are equivalent to 16x+36
    12·2 answers
  • Find the number that makes the ratio equivalent to 1:4.<br> 5:
    15·1 answer
  • Bonjour pouvez-vous m'aider, j'ai un dm de math niveau 3ème à rendre avant le mardi 14 Septembre, voici l'annoncer:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!