1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
6

Fareed want to add 1/4+5/8

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
8 0

Answer:

\frac{7}{8}

Step-by-step explanation:

1st you want to find a common denominator. which is 8.

2nd change \frac{1}{4} to \frac{2}{8}

3rd you add \frac{2}{8} and \frac{5}{8} together an you get \frac{7}{8}

You might be interested in
Bob can body paint 12 cars in 3 weeks. How many cars can Bob body paint in 8 weeks?
Oksana_A [137]

Answer:

32 cars

Step-by-step explanation:

we know that he can paint 12 cars in 3 weeks.

that means that he can paint 4 cars per week.

4cars x 8weeks = 32 cars in 8 weeks

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If hoan was asked to drow a right angke how miny right agnkes are in a right angle
krek1111 [17]

I might not understand this correctly because of the misspellings, but if you draw a right angle. There is only 1 right angle... in a right angle.

4 0
3 years ago
abrl,belle and cindy have $408 altogeter.belle has $7 more than cindy and $5 more than abel.how much does abel have?
faltersainse [42]
ABC = 408 
C + 7 = B
A + 5 = B 

B - 7 + B - 5 + B = 408
3B - 12 = 408
     + 12 = +12
3B = 420
/3   = /3
B = 120
A = 115
C = 113
The answer is A = 115, Abel has $ 115

4 0
2 years ago
B)
stealth61 [152]
0.1, guessing they mean largest in value
4 0
3 years ago
How do i find the slant asymptope of x^3/(2(x+2)(x-4) aka x^3/(2x^2-8)
hram777 [196]
I’m really sorry I just don’t know I guess I’m. It smart enough try to look it up and wait for someone else to answer sorry again :(
6 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help with this question pls
    5·2 answers
  • Andrew estimated the weight of his dog to be 60 lb. The dog’s actual weight was 68 lb. What was the percent error in Andrew’s es
    6·1 answer
  • Suppose a car travels 342 miles in 6 hours. What is the unit rate of miles per hour?
    15·2 answers
  • Ella stopped at a farm stand to buy some peaches. Peaches cost $1.35 per pound at the stand. Ella bought 4 peaches that weighed
    12·1 answer
  • Which transformations could be performed to show that
    14·1 answer
  • Which of the following is an example of inverse operations?
    12·1 answer
  • 1. Which equation does not represent a
    12·2 answers
  • 7.109) The leading brand of dishwasher detergent has a 30% market share. A sample of 25 dishwasher detergent customers was taken
    5·1 answer
  • Help Me With this question!!!!!!!!!! please
    13·1 answer
  • Im checking over my 5th grade sisters homework . Could I get someone to tell me what would be the answer . I don’t want to have
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!