A circular concrete slab is a cylinder. Vol = pi%2Ar%5E2%2Ah
in this cylinder:
r = 18%2F2 = 9 ft
h = 3%2F12 = .25 ft
:
Find the volume in cu/ft:
V = pi%2A9%5E2%2A.25
V = 63.61725 cu/ft
:
Change to cubic yds; (1 cu/yd = 27 cu/ft) and multiply by $40:
Cost = 63.61725%2F27 * 40
Cost = $94.25
In practical terms , they may require you to buy 3 cu/yds , which is $120
Yan na po
The can of green beans that has the lowest unit price is the 8 oz. size.
To find the unit price of each size, divide the cost by the size. (A number below that's in parentheses means it goes on forever)
0.89 ÷ 6 = 0.148(3)
1.04 ÷ 8 = 0.13
1.69 ÷ 10 = 0.169
4.79 ÷ 32 = 1496875
Among all of these answers, the can with 8 oz. has the least unit price/rate. Thus, this is the answer.
Sin51=y/12
y=12sin51 units
y≈9.33 units (to nearest hundredth of a unit)
...
tanα=12/5
α=arctan2.4°
α≈67.38° (to nearest hundredth of a degree)
...
tan13=x/24
x=24tan13 units
x≈5.54 units (to nearest hundredth of a unit)
...
sin20=10/x
x=10/sin20 units
x≈29.24 units (to nearest hundredth of a unit)
Just change -1/5 to a decimal and then plot them in the graph
i don't know how you can answer it, they do not say at all how much the tickets cost they just say how much the snacks cost
Step-by-step explanation: