1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
levacccp
[35]
3 years ago
6
If f(x) = e^[3ln(x^2)], then f'(x) = ?
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
kherson
[118]
3 years ago
8
0
You might need to give out the choices, if there are any. thanks for asking.
Send
loris
[4]
3 years ago
4
0
The correct answer to this question is 6x^5. For the solution, d/dx e^(3ln(x²)). It will be d/dx x^6. So the answer will be = 6x^5. Thank you for posting your question. I hope this answer helped you. Let me know if you need more help.
Send
You might be interested in
Slope-intercept form of the line that goes through the points (-9, 10) and (-7, 2)
Lady_Fox [76]
The answer is Y=-4x-26
7
0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
forsale [732]
Solution: 0.49 pounds
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the matrix that represents a rotation clockwise around origin followed by reflection about x
Westkost [7]
I would have to see the graph
5
0
3 years ago
ILL GIVE YOU BRAINLIEST!! Solve `x^{2}-5x+6=0`
kramer
Answer:
Factoring
Step-by-step explanation:
and
5
0
2 years ago
Read 2 more answers
My friend is telling me that "6 2" is 12 but the space doesnt represent a mutiply. Is he right or is he wrong?
Burka [1]
I’m also confused confused
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Find the equation of the tangent plane to (a) z = 4x 2 − y 2 + 2y at (−1, 2, 4)
10
·
1 answer
Write the equation of a line that is perpendicular to 2x-7y=13 and which passes through the point ( -3,8).
12
·
1 answer
In 2012, five U.S postal stamps cost $2.20. how much did seven stamps cost? answer please
14
·
2 answers
Classify each pair of numbered angles as corresponding, alternate interior, alternate exterior, or none of these.
10
·
1 answer
I need help is it A B C or D
8
·
1 answer
I NEED HELP DESPERATELY!! GIVE AN EXPLANATION!!
12
·
2 answers
QUICK QUESTION PLZ HELP
12
·
1 answer
There are 680 raisins in 8 bags. If each bag has the same number of raisins, how many raisins are in 12 bags? 900 raisins 935 ra
9
·
2 answers
If two triangles are congruent by ASA, are the triangles similar?
9
·
1 answer
Which statement correctly compares the function shown on this graph with
7
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!