1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
6

If f(x) = e^[3ln(x^2)], then f'(x) = ?

Mathematics
2 answers:
kherson [118]3 years ago
8 0
You might need to give out the choices, if there are any. thanks for asking.
loris [4]3 years ago
4 0
The correct answer to this question is 6x^5. For the solution, d/dx e^(3ln(x²)). It will be d/dx x^6. So the answer will be = 6x^5. Thank you for posting your question. I hope this answer helped you. Let me know if you need more help.  
You might be interested in
Slope-intercept form of the line that goes through the points (-9, 10) and (-7, 2)
Lady_Fox [76]
The answer is Y=-4x-26
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
forsale [732]
\frac{1.96}{4}=0.49

Solution: 0.49 pounds
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the matrix that represents a rotation clockwise around origin followed by reflection about x
Westkost [7]
I would have to see the graph

5 0
3 years ago
ILL GIVE YOU BRAINLIEST!! Solve `x^{2}-5x+6=0`
kramer

Answer:

Factoring

Step-by-step explanation:

x^2-5x+6=0

x^2-2x-3x+6=0

x(x-2)-3(x-2)

(x-3)(x-2)=0

x=2 and x=3

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
My friend is telling me that "6 2" is 12 but the space doesnt represent a mutiply. Is he right or is he wrong?
Burka [1]
I’m also confused confused
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the equation of the tangent plane to (a) z = 4x 2 − y 2 + 2y at (−1, 2, 4)
    10·1 answer
  • Write the equation of a line that is perpendicular to 2x-7y=13 and which passes through the point ( -3,8).
    12·1 answer
  • In 2012, five U.S postal stamps cost $2.20. how much did seven stamps cost? answer please
    14·2 answers
  • Classify each pair of numbered angles as corresponding, alternate interior, alternate exterior, or none of these.
    10·1 answer
  • I need help is it A B C or D
    8·1 answer
  • I NEED HELP DESPERATELY!! GIVE AN EXPLANATION!!
    12·2 answers
  • QUICK QUESTION PLZ HELP
    12·1 answer
  • There are 680 raisins in 8 bags. If each bag has the same number of raisins, how many raisins are in 12 bags? 900 raisins 935 ra
    9·2 answers
  • If two triangles are congruent by ASA, are the triangles similar?
    9·1 answer
  • Which statement correctly compares the function shown on this graph with
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!