It is 6 just look at the x
If 68 minutes ago it (then) was three times as many minutes past 10 am (now)
x + 68 = 3 ×
×
(120 - x) →
→
x = 73 min
… if 68 minutes ago it (now) was three times as many minutes past 10 am (then)
x = 3 ×
×
[120 - (x + 68)] →
→
x = 39 min
… if 68 minutes ago it (then) was three times as many minutes past 10 am (then)
x + 68 = 3 ×
×
[120 - (x + 68)] →
→
x = 22 min
Answer:
1. 4/12 , 6/8
2. 16/12 , 3/4*
3. 3/2 , 15/14
4. 10/16 , 5/8
10/16 = 5/8
Which ratio forms a proportion with 9/15?
1. 6/10
2. 16/21
3. 36/50
4. 45/70
9/15 = 3/5 which is 6/10
A textbook weighs 2.5 pounds. How many kilograms does the textbook weighs? Round your answer to the nearest tenth of a pound. 1 kg = 2.2 lb
1. 1.1 kg
2. 1.8 kg
3. 5.5 kg
4. 4.7 kg
2.5 lbs * (1 kg/2.2 lbs) =
Solve the proportion using number sense. 2/8 = x/ 48
1. 6
2. 12
3. 16
4. 8
8 * 6 = 48
so what is 2 times 6 ?
or another way
1/4 * 48 = 12
Solve the proportion using cross products. 18/20 = k/110
1. 99
2. 122
3. 3.3
4. 2.9
20 k = 18*110
2 k = 18 *11
k = 9 * 11
Are the ratios 8/12 and 10/25 proportional? Explain
8/12 = 2/3
10/15 = 2/3 so no way 10/25 is 2/3
A 10-acre field produced 750 bushels of corn. At the rate, how much corn can be produced from a 14-acre field?
14 acres * ( 75 bushels/acre)
or
10/750 = 14/x
Step-by-step explanation:
hope this help and plz mark me a brainiest
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form y/x=k or y=kx
so
That means it's the equation of a line passing through the origin.
case a) and case d) are discarded because the line does not pass through the origin
<u>case b) we have</u>
for x=2 y=4
y/x=k-------> 4/2=2------> k=2
y=2x-------> in this case the value of y is two times the value of x
<u>case c) we have</u>
for x=4 y=2
y/x=k-------> 2/4=1/2------> k=(1/2)
y=(1/2)x-------> in this case the value of y is one-half of the value of x
therefore
the solution is the case c) see the attached figure
Answer:
$33.81
Step-by-step explanation:
Strawberries = $2.49 Per Pound (Bought 3)
Blueberries = $3.19 Per Pound (Bought 2)
Pineapples = $4.99 Per Pound (Bought 4)
So we have to multiply each price with the number of fruits bought.
So, For Example, Strawberries: <em>$</em><em>2</em><em>.</em><em>4</em><em>9</em><em> </em><em>×</em><em> </em><em>3</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>$</em><em>7</em><em>.</em><em>4</em><em>7</em>
After you did all three individually, add them all up.
Strawberries : <em>$</em><em>7</em><em>.</em><em>4</em><em>7</em>
Blueberries : <em>$</em><em>6</em><em>.</em><em>3</em><em>8</em>
Pineapple : <em>$</em><em>1</em><em>9</em><em>.</em><em>9</em><em>6</em>
<em>Total</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>$</em><em>3</em><em>3</em><em>.</em><em>8</em><em>1</em>
<h2>
<em>Hope</em><em> </em><em>This</em><em> </em><em>Helps</em><em>!</em></h2>