1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
3 years ago
8

URGENT!! MUST ANSWER QUICKLY!!! WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT!!

Mathematics
2 answers:
V125BC [204]3 years ago
8 0

Answer:3/32

Step-by-step explanation:

what you do is keep change flip

keep 1/4

change division to mutiplacation

flip 8/3 to 3/8

so 1/4*3/8=3/32

Gre4nikov [31]3 years ago
3 0

Answer: The correct answer is 3/32.

Hope this helps!  :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Best explained and CORRECT answer gets brainliest.
pochemuha
The answer should be C,

To solve this question, we have to use the rule of triangle inequality. This means, lengths of the any 2 sides of a triangle added up, must be longer than the remaining side.

Therefore, we can try and see which one of the options fits the rule.

A.
35+25 > 10 ✔️
25 + 10 = 35❌
A cannot make a triangle.

B.
15 + 10 > 5 ✔️
10 + 5 = 15 ❌
B cannot make a triangle.

C.
35 + 45 > 55 ✔️
45 + 55 > 35 ✔️
35 + 55 > 45 ✔️
C can make a triangle.

D.
25 + 25 < 75 ❌
D cannot make a triangle.

Therefore, the answer should be C.
4 0
3 years ago
Find the price of each product after a discount is applied
KiRa [710]

Answer:

$525.55

Step-by-step explanation:

Let x be the discounted rate.

Given.

Price of the diamond ring is $571.25.

And discount is 8%.

8% price of the diamond ring is.

8% of the price of the diamond ring = 571.25\times \frac{8}{100}

8% of the price of the diamond ring = 571.25\times 0.08}

8% of the price of the diamond ring = 45.7

Discounted rate = Price of the diamond - 8% of the price of the diamond ring

Discounted rate = 571.25-45.7

Discounted rate = 525.55

The discounted rate of the diamond ring is $525.55

7 0
3 years ago
Please help me with this question :)
Basile [38]
Algebraic Equation:
1/2p = 150
Solution:
150 ÷ 1/2 = 300
p = $300
The original price was $300
7 0
2 years ago
How can you simplify <br>-4/7 + (-4/3)​
Leokris [45]
Start by finding a common denominator.
In this case, it would be 21.
So, -12/21 + -28/21= -40/21
7 0
3 years ago
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Two similar figures have a scale factor of 4/3. If one side of the smaller figure is 12, determine size of the side of the corre
    13·1 answer
  • GuYS PLEASE HELP I WILL MARK AS BRAINIEST IF YOU EXPLAIN WELL. ANYWAYS, SOLVE EACH EQUATION BY FACTORING. R^2+9R+8=0 SO MY QUEST
    8·2 answers
  • How do I find the part of a whole of 160% of 19
    9·1 answer
  • What are the key features of the equation y = (x + 12)(x + 6)?
    6·1 answer
  • Help please I don’t understand this! Giving brainliest!
    15·2 answers
  • Drag and drop the appropriate property next to the steps to justify each step.
    7·1 answer
  • Please tell me how this done with steps so I can do this on my own as well
    10·2 answers
  • Please help! I will give 20 points
    6·2 answers
  • Members of the math club held a bake sale to raise money. Cupcakes and cookies were sold.
    7·1 answer
  • Solve the inequality. then, graph the solution. <br><br> fill in the boxes to solve the inequality .
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!