1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
11

What is the difference between -93 and 114 on a number line?

Mathematics
1 answer:
zhenek [66]3 years ago
3 0
Distance:  7-(-3)=10 Midpoint:  (7+(-3))=4/2=2 hahaha haha thats right


You might be interested in
Leonard made the 3-d shape below for an art project. He wants to paint it blue.
GalinKa [24]

Answer:

Is 10cm and 6 cm an option

4 0
3 years ago
A. If a spacecraft was parked on Venus and needed to make a flight to Jupiter, how far would it need to travel? Show your work a
ivann1987 [24]

Answer:

not sure

Step-by-step explanation:

hope it helps and use brainly it never lies

8 0
3 years ago
Part A: Determine if the expression is one of our special products. If so, identify it by its general form:
kondaur [170]

Answer:

1.

Part A: Yes, it is (a - b)².

Part B: a² - 2ab + b² => (x - 6)² = x² - 12x + 36.

Part C: x² - 12x + 36.

2.

Part A: Not a special product.

Part B: Binomial distribution => (x + 8)(x + 1) = x² + 9x + 8.

Part C: x² + 9x + 8.

3.

Part A: Yes, it is (a + b)²

Part B: a² + 2ab + b² => (3x + 2)² = 9x² + 12x + 4.

Part C: 9x² + 12x + 4.

4.

Part A: Yes, it is (a + b)(a - b), a difference of squares.

Part B: a² - b² => 4x² - 49

Part C: 4x² - 49

5.

Part A: Not a special product.

Part B: Binomial distribution => (x - 5)(2x - 5) = 2x² - 15x + 25.

Part C: 2x² - 15x + 25

6 0
3 years ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
Graph y=-2x+5<br> Plz hurry
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Here's a picture of the answer.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent
    8·1 answer
  • Marilyn collects old dolls. She purchases a doll for $450. Research shows the doll's value with increase by 2.5% each year.
    6·1 answer
  • What’s the value of X in the triangle
    7·2 answers
  • ET
    9·1 answer
  • Help please!! thank you
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!
    6·2 answers
  • Evaluate the formula V= Bh/3 for B = 15 in.2 and h = 28 in.
    13·2 answers
  • Helppp pleaseee asappp
    8·1 answer
  • This cube's sides each measure 8 cm. Find the length<br> of the diagonal of the cube.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!