The five men would be paid $10.41 each at the same hourly rate
(5x+2)(x-4
5x (x)+2(x)+5x (-4)+2 (-4)
5x^2+2x-20x-8
5x^2-18x-8
C. 5x^2-18x-8
Answer
Find out the how much does one apple cost .
To prove
Let us assume that the number of bananas be x .
Let us assume that the number of apples be y .
As given
At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .
Than the equation becomes
2x + y = 1.16
one banana and one apple cost $0.71.
Than the equation becomes
x + y = 0.71
Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16
2x - x + y - y = 1.16 - 0.71
x = 0.45
Put in the equation x + y = 0.71
0.45 + y = 0.71
y = 0.71 - 0.45
y = $0.26
Therefore the cost of the one apple is $0.26 .
Stairs because they can’t possibly walk up the stairs cause then they’ll fall
N P r = (n!)/((n-r)!)
8 P 4 = (8!)/((8-4)!)
8 P 4 = (8!)/(4!)
8 P 4 = (8*7*6*5*4!)/(4!)
8 P 4 = 8*7*6*5
8 P 4 = 1680
The final answer is 1680