1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
3 years ago
7

What is the solution of -3x squared minus 2x minus 28 equals zero

Mathematics
1 answer:
Kamila [148]3 years ago
6 0
The answer to the problem that you need help with is -34
You might be interested in
If a filter can process 10 gallons of water per minute, then how many gallons of water can it process in one day
Alex73 [517]
I don't know if this will be correct, but let me explain what  I think, so a day has 24 hours so multiply 10 * 24 and your answer should be 240.
8 0
2 years ago
How to find the missing variable?
forsale [732]
50 + 3x = 7x + 12
This is because of the exterior angle theorem.
8 0
3 years ago
2 &lt; X &lt; 8<br> x is an integer.<br> Write down the possible values of x.
Rufina [12.5K]

answer: 3, 4, 5, 6, 7

4 0
2 years ago
Given the inequality n &lt;-12 or n 2 -10, which of the following would NOT be a solution to this inequality?
borishaifa [10]
A is the correct answer
7 0
3 years ago
X= 0 , 1 , or 7<br> Y= -10, 5, or 10<br> Please helppppp will mark Brainliest
vlabodo [156]

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (30 Points)The graph shows two lines, A and B. How many solutions are there for the pair of equations for lines A and B? Explain
    15·2 answers
  • 67.9 decimeters into millimeters
    11·1 answer
  • 100 POINTS HELP!!! Each time a tennis ball is used, its pressure is 999/1,000 what it was after the previous use
    8·2 answers
  • The slope of a line models the what of a function
    14·1 answer
  • Elijah earn $200 for 8 hours of work what is the unit rate in miles per hour
    15·2 answers
  • I need help with my answer. If you could show your work that would be great.
    8·1 answer
  • Lynn has 4 more books than Jose. If Lynn gives Jose 6 of her books, how many more will Jose have than Lynn?
    7·1 answer
  • On a certain​ route, an airline carries 7000 passengers per​ month, each paying ​$30. A market survey indicates that for each​ $
    9·1 answer
  • Reread or review the short short story below "Dirty Bird".
    8·1 answer
  • Graph thee line that represents this equation:<br>y+2=1/2(x+2)​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!