1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
3 years ago
14

If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c

Mathematics
2 answers:
aalyn [17]3 years ago
7 0

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

\frac{\$3.84}{12}=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

Alex Ar [27]3 years ago
7 0

Answer:

A 32c

Step-by-step explanation:

We have that 12 pounds of nails cost $3.84. To know the cost per unit we just need to divide $3.84 in 12, then:

\dfrac{\$3.84}{12}=\$0.32

Then the correct answer is A 32c

You might be interested in
You have 48 in a yellow ribbon and 64 inches of red ribbon you want to cut the ribbon into pieces of equal length with no leftov
professor190 [17]

Answer:

16inchs

Step-by-step explanation:

the gcf of 48 and 64 is 16

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do u convert a fraction into a decimal
lesya692 [45]
You have to divide the numerator (top number) by the denominator (bottom number). For example, 1/2 is 0.5
However, some end up as never-ending decimals, like 1/3, which converts to 0.333 repeating.
3 0
3 years ago
Evaluate 16 + 20/t for t =4<br> steps please
Makovka662 [10]

Answer:

21

Step-by-step explanation:16+20/t, T=4 so its 16 + 20/4, 20/4 is 5, 16+5 = 21.

5 0
2 years ago
(02.02 HC) Arlene is comparing the prices of two truck rental companies. Company A charges $7 per hour and an additional $30 as
Elden [556K]
Solution in picture.

6 0
2 years ago
The sum of a number and eight is equal to 14 what is the number
musickatia [10]

Answer:

the number is 6

Step-by-step explanation:

14-8=6

good luck!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Help, answer one that hasn’t been answered
    8·1 answer
  • Mrs Prabhakar open a recurring deposit account of rupees 300 per month at 8% simple interest per annum on maturity he gets rupee
    15·1 answer
  • In the expression 2x + 3, what is 2 in the given equation?. A). coefficient B). power C). product D). term
    7·1 answer
  • A coin is tossed. The probability of getting tails is 1?2. What is the likelihood of getting tails?
    10·1 answer
  • On a number line 2.49 would be located where?
    11·2 answers
  • Please help asap 100 points
    7·2 answers
  • Help please
    6·1 answer
  • Find the ratio. Than find and interpret the value of the ratio
    15·1 answer
  • Who chose in person school and why?
    5·1 answer
  • Write all the prime factors of 8595<br><br>You will 25 extra points if you follow me.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!