Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
Answer:
x < 1/2
Step-by-step explanation:
Distribute: -9x - 18 > 9x - 27
Collect like terms: -18x > -9
Divide both sides by -18: x < 1/2.
The sign changes because both sides were divided by a negative number.
Answer:
16
Step-by-step explanation:
each pie is cut into eighths meaning each pie is cut into 8 pieces now you have two pies in 8 pieces that looks like this 8+8=16 :]
Answer:
bro its ur math caps do it urself
Step-by-step explanation:
Answer:
yo i would help but my brain jus farted jus by lookin at it
Step-by-step explanation: