1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
2 years ago
14

Russel wants to buy three ties and a belt and must spend no more that $80. The belt costs $28.50. If three ties are the same pri

ce, then how much can he pay for each tie?
Mathematics
1 answer:
docker41 [41]2 years ago
7 0

Answer:

About $17.16

Step-by-step explanation:

$80-$28.50= 51.5

Then you divide that by 3 (for the 3 ties)

You might be interested in
Arden has 15 cards and 3 of those cards are red. What percent of her cards are red? *​
Kisachek [45]

Answer: 20%

Step-by-step explanation: 3/15 = 1/5 = .20 = 20%

5 0
3 years ago
What is the probabilty of getting an odd number when choosing between 0 and 10?
LenaWriter [7]
The answer is C I think
7 0
2 years ago
3/5-1/7= Explain using words and numbers how you used common denominators to subtract the fractions.
kari74 [83]

Answer: 16/35, decimal form: 0.45

Step-by-step explanation: (3/5-1/7) =3/5-1/7=3/5+-1/7=21/35+-(5)/35= 21 +(-5)/35= <em><u>16/35, decimal form: 0.45</u></em>

8 0
2 years ago
What is 22% of 60? <br> 13.2<br> 27.3<br> 1,320<br> 38
Olenka [21]
13.2



Good luck! (((((:
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone Great at math? Here you go!
Arisa [49]

the blue dotted line means the parent function was shifted 2 units down

 so the graph is g(x) = (1/3)^x-2


Answer would be A.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which number line represents the solution set for the inequality 2x – 6 ≥ 6(x – 2) + 8?
    10·2 answers
  • the length of the rectangle measures 3m+5 and the width of this rectangle measures 2m+3. if the perimeter of this rectangle is 6
    14·1 answer
  • I wrote an equation using parentheses and all four operations with an answer of 25 what might the equation have been
    9·1 answer
  • Please help me !!!
    13·1 answer
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • Please answer, i will give a brainliest
    10·2 answers
  • My tinky winky dippsie hurts
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER *WILL GIVE BRAINLIEST*
    6·1 answer
  • What is 5 x 3/7 !!! 15 POINTS !!
    5·1 answer
  • Why is taking a census better than taking samples in a survey?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!