1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
3 years ago
15

A train is scheduled to make a journey of 300km at an average speed of 120km/hr it leaves 6 minutes late and it’s average speed

is increased so that it arrives on time find the new average speed
Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
6 0

Answer:

hsiwwbwswoksn

Step-by-step explanation:

jeiwosnn1owjsnw

You might be interested in
Ise9urgyobrhrstbydfdsfwefwefsdfewfds
ELEN [110]
Yeah I think x=12y on this one correct me if I’m wrong
3 0
3 years ago
25 pints
olasank [31]

Answer:

A is true and B is false.

Step-by-step explanation:

x + 6.2 ≥ 10.9

Replace x for 4.7...

4.7 + 6.2 ≥ 10.9

10. ≥ 10.9 ( So this is true!)

x - 6.2 ≤ - 5

Replace x for 4.7...

4.7 - 6.2  ≤ -5

-1.2  is not ≤ -5 (So this is false!)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A = L times W, Solve for W
Flura [38]

A = LW

Divide both sides by L (To isolate W)

W = \frac{A}{L}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the triangle shown below, what is the approximate value of x?
Verdich [7]

Answer:

the answer the answer is the answer is C

Step-by-step explanation:

21 Unity

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A spaceship weighs 410,000 kg. what is this number, without units, in scientific notation?
Nesterboy [21]

Answer:

<h3>4.1 x 10^5</h3>

Step-by-step explanation:

10^5 = 100,000 x 4.1 = 410,000

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line that passes through the point (-3,5) and has a slope of -2
    8·2 answers
  • Solve the equation... 64x^3 -x=0 and x^3 +4x^2-x-4=0
    13·1 answer
  • Help ASAP! divide (look at picture)​
    8·2 answers
  • Jose traveled 315 miles in 7 hours. Based on this rate, how many miles did Jose travel in one hour? Do not include units.
    6·2 answers
  • Convert the following into millilitres a)13 litres​
    11·2 answers
  • 20 points help w part b
    6·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • help pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    9·2 answers
  • Claudia will randomly pick one M&amp;M from a bag
    5·1 answer
  • HELP PLZ IM IN A HURRY
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!