1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
5

3 times (2+4)to the power of 2 -2

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
4 0

Answer:

106

How i found this answer:

i searched it on google.

Your welcome :D

You might be interested in
A 10 foot ladder is leaning against a house, but it is sliding down the house at 2 ft/sec at the moment when the ladder's base i
sergij07 [2.7K]
Use trigonetry to find the answer
7 0
2 years ago
What is the difference x + 5/ x + 2 - x + 1 /x^2 + 2x
xxTIMURxx [149]

2x^3 + 2x^2 + 5x + 1/ x^2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two architects bid for a small government project, both
blondinia [14]

Answer:

10 hours

Step-by-step explanation:

let x be the total number of hours

Amazing design total charge = 45x+250

super structures total charge = 60x+100

both companies charge the same amount when both equation equals

45x+250=60x+100

60x-45x=250-100

15x=150

x=10

therefore at 10 hours both companies will charge the same amount

4 0
2 years ago
Just this last one left
Vlada [557]

Answer:

2240 scooter

Step-by-step explanation:

725+579+696=2000

2000*1.12=2240

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A certain forum reported that in a survey of 2005 american adults, 27% said that they believe in astrology.
Nina [5.8K]

Answer:

               

Step-by-step explanation:

                 

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Divide. (20x^3-35x+18)/(5x-5)
    5·1 answer
  • What is the measure of the diameter? <br> What is the measure of the circumference?
    6·2 answers
  • The independent variable of a data set is x, while the dependent variable is y which of these is a response variable?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP
    11·2 answers
  • What is the number written in standard notation?
    7·2 answers
  • A landscaping company placed two orders with a nursery. The fist order was for 13 bushes and four trees, and totaled $487. The s
    8·1 answer
  • Unit rate of 1/2 hour:$1.25
    13·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • (2x-7)+5(x-3).......... can someone find the answer to this
    5·1 answer
  • Need help ............................
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!