
Step-by-step explanation:
The operations on functions can be performed as they are performed on polynomials
The addition of functions is used in the given question
Given

We have to find:

So,

Keywords: Functions, operations on functions
Learn more about functions at:
#LearnwithBrainly
Answer:
x = -1,5
Step-by-step explanation:
2x² - 8x - 10
2x² - 10x + 2x - 10
2x(x - 5) + 2(x - 5)
(x - 5)(2x + 2)
x = 5 x = -2/2
x = -1,5
Answer:
you can use mathpapa it works
Step-by-step explanation:
Answer:
0.05 pound of chocolate per gift bag or 1/20 pound of chocolate per gift bag
Step-by-step explanation:
1/5 divided by 4
=0.05 pound of chocolate per gift bag or 1/20 pound of chocolate per gift bag
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
<h3><em><u>Hope this helped!! </u></em></h3>
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup